US Open 2021

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
US Open 2021
Miejsce  Stany Zjednoczone
Nowy Jork
Obiekt USTA Billie Jean King National Tennis Center
Nawierzchnia Twarda
Data 30.08–12.09.2021
ATP Tour
Kategoria Wielki Szlem
Drabinka 128S/128Q/64D/32X
Dyrektor Stacey Allaster
WTA Tour
Kategoria Wielki Szlem
Drabinka 128S/128Q/64D/32X
Dyrektor Stacey Allaster
Zwycięzcy
Gra pojedyncza mężczyzn
Rosja Daniił Miedwiediew
Gra podwójna mężczyzn
Stany Zjednoczone Rajeev Ram
Wielka Brytania Joe Salisbury
Gra pojedyncza kobiet
Wielka Brytania Emma Răducanu
Gra podwójna kobiet
Australia Samantha Stosur
Zhang Shuai
Gra mieszana
Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk
Wielka Brytania Joe Salisbury
2020 2022
Strona internetowa
Wielki Szlem 2021

US Open 2021 – ostatni, czwarty w sezonie tenisowy turniej wielkoszlemowy, który odbywał się w dniach 30 sierpnia–12 września, tradycyjnie na twardych kortach nowojorskiego USTA Billie Jean King National Tennis Center. Była to 141. edycja rozgrywek. Pula nagród wynosiła 57,5 mln dolarów amerykańskich[1].

Zdobywca trofeum w grze pojedynczej mężczyzn sprzed roku, Dominic Thiem, nie brał udziału w zawodach z powodu kontuzji[2]. Obrończynią tytułu w grze pojedynczej kobiet była Naomi Ōsaka[3].

W grze pojedynczej mężczyzn Daniił Miedwiediew zdobył trofeum, pokonując w finale 6:4, 6:4, 6:4 Novaka Đokovicia. W grze pojedynczej kobiet Emma Răducanu triumfowała nad Leylah Fernandez, uzyskując w meczu finałowym wynik 6:4, 6:3. W deblu mężczyzn tytuł zdobyli Rajeev Ram i Joe Salisbury, którzy triumfowali w finale 3:6, 6:2, 6:2 nad parą Jamie MurrayBruno Soares. W grze podwójnej kobiet zwyciężyły Samantha Stosur i Zhang Shuai, które w finale pokonały Cori Gauff i Caty McNally 6:3, 3:6, 6:3. W grze mieszanej Desirae Krawczyk oraz Joe Salisbury pokonali w meczu o mistrzostwo Giulianę Olmos wraz z Marcelo Arévalo 7:5, 6:2.

Daniel Rincón zwyciężył w finale rozgrywek singlowych chłopców z Shang Juncheng 6:2, 7:6(6). W rozrywkach dziewcząt w ostatnim meczu Robin Montgomery pokonała Kristinę Dmitruk 6:2, 6:4. Max Westphal i Coleman Wong wygrali 6:3, 5:7, 10–1 z Wiaczesławem Bełynskyjem i Petrem Nesterowem w finale gry podwójnej chłopców. W pojedynku o mistrzostwo w grze podwójnej dziewcząt Ashlyn Krueger i Robin Montgomery pokonały Reese Brantmeier i Elvinę Kalievą 5:7, 6:3, 10–4.

Shingo Kunieda poprzez pokonanie Alfiego Hewetta 6:1, 6:4 został mistrzem w grze pojedynczej mężczyzn na wózkach. Diede de Groot zwyciężyła w grze pojedynczej kobiet na wózkach, pokonując w finale Yui Kamiji 6:3, 6:2. Triumfatorem zawodów singlowych na quadach został Dylan Alcott, który pokonał Nielsa Vinka 7:5, 6:2. W deblu na wózkach mistrzami zostali Alfie Hewett oraz Gordon Reid, którzy w ostatnim meczu pokonali Gustavo Fernándeza i Shingo Kuniedę 6:2, 6:1. W grze podwójnej kobiet na wózkach triumfowały Diede de Groot i Aniek van Koot dzięki wygranej 6:1, 6:2 odniesionej nad Yui Kamiji i Jordanne Whiley. W grze podwójnej na quadach zwycięstwo odnieśli Sam Schröder wraz z Nielsem Vinkiem, którzy w pojedynku o mistrzostwo pokonali Dylana Alcotta i Heatha Davidsona 6:3, 6:2.

Turnieje seniorskie[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
                                                   
  1  Serbia Novak Đoković 5 6 6 6  
6  Włochy Matteo Berrettini 7 2 2 3  
  1  Serbia Novak Đoković 4 6 6 4 6  
  4  Niemcy Alexander Zverev 6 2 4 6 2  
4  Niemcy Alexander Zverev 7 6 6
   Południowa Afryka Lloyd Harris 66 3 4  
    1  Serbia Novak Đoković 4 4 4
  2  Rosja Daniił Miedwiediew 6 6 6
  12  Kanada Félix Auger-Aliassime 6 3  
 Hiszpania Carlos Alcaraz 3 1k  
12  Kanada Félix Auger-Aliassime 4 5 2
  2  Rosja Daniił Miedwiediew 6 7 6  
Q  Holandia Botic van de Zandschulp 3 0 6 5
  2  Rosja Daniił Miedwiediew 6 6 4 7  
  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  Q  Wielka Brytania Emma Raducanu 6 6  
11  Szwajcaria Belinda Bencic 3 4  
  Q  Wielka Brytania Emma Raducanu 6 6  
  17  Grecja Maria Sakari 1 4  
4  Czechy Karolína Plíšková 4 4
  17  Grecja Maria Sakari 6 6  
    Q  Wielka Brytania Emma Raducanu 6 6
   Kanada Leylah Fernandez 4 3
  5  Ukraina Elina Switolina 3 6 65  
 Kanada Leylah Fernandez 6 3 7  
 Kanada Leylah Fernandez 7 4 6
  2  Białoruś Aryna Sabalenka 63 6 4  
8  Czechy Barbora Krejčíková 1 4
  2  Białoruś Aryna Sabalenka 6 6  


  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  WC  Stany Zjednoczone Steve Johnson
 Stany Zjednoczone Sam Querrey
6 7  
6  Niemcy Kevin Krawietz
 Rumunia Horia Tecău
2 65  
  WC  Stany Zjednoczone Steve Johnson
 Stany Zjednoczone Sam Querrey
65 4  
  4  Stany Zjednoczone Rajeev Ram
 Wielka Brytania Joe Salisbury
7 6  
4  Stany Zjednoczone Rajeev Ram
 Wielka Brytania Joe Salisbury
7 66 7
   Australia Matthew Ebden
 Australia Max Purcell
67 7 610  
    4  Stany Zjednoczone Rajeev Ram
 Wielka Brytania Joe Salisbury
3 6 6
  7  Wielka Brytania Jamie Murray
 Brazylia Bruno Soares
6 2 2
  8  Australia John Peers
 Słowacja Filip Polášek
6 6  
3  Francja Pierre-Hugues Herbert
 Francja Nicolas Mahut
2 3  
8  Australia John Peers
 Słowacja Filip Polášek
3 6 4
  7  Wielka Brytania Jamie Murray
 Brazylia Bruno Soares
6 3 6  
7  Wielka Brytania Jamie Murray
 Brazylia Bruno Soares
65 6 6
  2  Hiszpania Marcel Granollers
 Argentyna Horacio Zeballos
7 4 4  
  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1   Hsieh Su-wei
 Belgia Elise Mertens
3 61  
11  Stany Zjednoczone Cori Gauff
 Stany Zjednoczone Caty McNally
6 7  
  11  Stany Zjednoczone Cori Gauff
 Stany Zjednoczone Caty McNally
61  
  5  Kanada Gabriela Dabrowski
 Brazylia Luisa Stefani
62k  
15  Czechy Marie Bouzková
 Czechy Lucie Hradecká
4 6 1
  5  Kanada Gabriela Dabrowski
 Brazylia Luisa Stefani
6 4 6  
    11  Stany Zjednoczone Cori Gauff
 Stany Zjednoczone Caty McNally
3 6 3
  14  Australia Samantha Stosur
  Zhang Shuai
6 3 6
  10  Stany Zjednoczone Caroline Dolehide
 Australia Storm Sanders
2 3  
14  Australia Samantha Stosur
  Zhang Shuai
6 6  
14  Australia Samantha Stosur
  Zhang Shuai
6 7
  7  Chile Alexa Guarachi
 Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk
2 5  
7  Chile Alexa Guarachi
 Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk
65 6 6
   Rumunia Monica Niculescu
 Rumunia Elena-Gabriela Ruse
7 2 3  
 Osobny artykuł: US Open 2021 (gra mieszana).
  Ćwierćfinały Półfinały Finał
   Meksyk Giuliana Olmos
 Salwador Marcelo Arévalo
3 6 10  
Alt  Australia Ellen Perez
 Brazylia Marcelo Demoliner
6 3 4  
   Meksyk Giuliana Olmos
 Salwador Marcelo Arévalo
4 6 10  
  Alt  Ukraina Dajana Jastremśka
 Australia Max Purcell
6 4 6  
Alt  Ukraina Dajana Jastremśka
 Australia Max Purcell
6 6
  PR  Kazachstan Jarosława Szwiedowa
 Francja Fabrice Martin
2 3  
     Meksyk Giuliana Olmos
 Salwador Marcelo Arévalo
5 2
  2  Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk
 Wielka Brytania Joe Salisbury
7 6
   Stany Zjednoczone Jessica Pegula
 Stany Zjednoczone Austin Krajicek
6 6  
3  Chile Alexa Guarachi
 Wielka Brytania Neal Skupski
1 3  
 Stany Zjednoczone Jessica Pegula
 Stany Zjednoczone Austin Krajicek
62 4
  2  Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk
 Wielka Brytania Joe Salisbury
7 6  
8  Holandia Demi Schuurs
 Belgia Sander Gillé
1 6 7
  2  Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk
 Wielka Brytania Joe Salisbury
6 1 10  

Turnieje juniorskie[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1   Shang Juncheng 3 6 6  
 Belgia Pierre Yves Bailly 6 3 2  
  1   Shang Juncheng 6 6  
  11  Francja Sascha Gueymard Wayenburg 4 4  
 Bułgaria Petr Nesterow 6 4 4
  11  Francja Sascha Gueymard Wayenburg 0 6 6  
    1   Shang Juncheng 2 66
  3  Hiszpania Daniel Rincón 6 7
  6  Stany Zjednoczone Victor Lilov 3 1  
3  Hiszpania Daniel Rincón 6 6  
3  Hiszpania Daniel Rincón 3 7 6
  8  Szwajcaria Jérôme Kym 6 64 4  
8  Szwajcaria Jérôme Kym 4 6 6
  2  Stany Zjednoczone Samir Banerjee 6 3 4  
  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Andora Victoria Jiménez Kasintseva 3 2  
7  Stany Zjednoczone Robin Montgomery 6 6  
  7  Stany Zjednoczone Robin Montgomery 2 6 6  
   Argentyna Solana Sierra 6 3 4  
 Argentyna Solana Sierra 4 6 7
  12  Stany Zjednoczone Elvina Kalieva 6 3 65  
    7  Stany Zjednoczone Robin Montgomery 6 6
  6  Białoruś Kristina Dmitruk 2 4
  6  Białoruś Kristina Dmitruk 6 3 6  
 Chorwacja Petra Marčinko 3 6 3  
6  Białoruś Kristina Dmitruk 6 6
   Szwajcaria Sebastianna Scilipoti 1 2  
 Szwajcaria Sebastianna Scilipoti 7 6
  2  Filipiny Alex Eala 5 3  
  Ćwierćfinały Półfinały Finał
   Francja Max Westphal
 Hongkong Coleman Wong
4 6 10  
WC  Stany Zjednoczone Jack Anthrop
 Stany Zjednoczone Benjamin Kittay
6 3 7  
   Francja Max Westphal
 Hongkong Coleman Wong
6 4 10  
   Stany Zjednoczone Bruno Kuzuhara
 Chorwacja Mili Poljičak
4 6 4  
 Stany Zjednoczone Bruno Kuzuhara
 Chorwacja Mili Poljičak
65 7 10
  6  Stany Zjednoczone Victor Lilov
 Słowacja Peter Benjamín Privara
7 5 6  
     Francja Max Westphal
 Hongkong Coleman Wong
6 5 10
  8  Ukraina Wiaczesław Bełynskyj
 Bułgaria Petr Nesterow
3 7 1
  WC  Stany Zjednoczone Nicholas Godsick
 Stany Zjednoczone Ethan Quinn
6 7  
3  Francja Sean Cuenin
 Francja Sascha Gueymard Wayenburg
2 5  
WC  Stany Zjednoczone Nicholas Godsick
 Stany Zjednoczone Ethan Quinn
62 3
  8  Ukraina Wiaczesław Bełynskyj
 Bułgaria Petr Nesterow
7 6  
8  Ukraina Wiaczesław Bełynskyj
 Bułgaria Petr Nesterow
6 6
   Szwecja Måns Dahlberg
 Wielka Brytania Lui Maxted
3 4  
  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Andora Victoria Jiménez Kasintseva
 Hiszpania Ane Mintegi del Olmo
6 7  
5  Czechy Brenda Fruhvirtová
 Czechy Linda Fruhvirtová
4 63  
  1  Andora Victoria Jiménez Kasintseva
 Hiszpania Ane Mintegi del Olmo
1 5  
  3  Stany Zjednoczone Ashlyn Krueger
 Stany Zjednoczone Robin Montgomery
6 7  
3  Stany Zjednoczone Ashlyn Krueger
 Stany Zjednoczone Robin Montgomery
4 6 15
  7  Niemcy Mara Guth
 Niemcy Julia Middendorf
6 2 13  
    3  Stany Zjednoczone Ashlyn Krueger
 Stany Zjednoczone Robin Montgomery
5 6 10
  8  Stany Zjednoczone Reese Brantmeier
 Stany Zjednoczone Elvina Kalieva
7 3 4
  6  Filipiny Alex Eala
 Belgia Hanne Vandewinkel
6 64 10  
 Stany Zjednoczone Elizabeth Coleman
 Stany Zjednoczone Madison Sieg
1 7 7  
6  Filipiny Alex Eala
 Belgia Hanne Vandewinkel
7 2 7
  8  Stany Zjednoczone Reese Brantmeier
 Stany Zjednoczone Elvina Kalieva
5 6 10  
8  Stany Zjednoczone Reese Brantmeier
 Stany Zjednoczone Elvina Kalieva
7 6
  2  Białoruś Kristina Dmitruk
 Rosja Diana Sznajdier
65 1  

Turnieje zawodników na wózkach[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Japonia Shingo Kunieda 6 6  
WC  Stany Zjednoczone Casey Ratzlaff 1 0  
  1  Japonia Shingo Kunieda 4 6 6  
   Wielka Brytania Gordon Reid 6 4 2  
 Holandia Tom Egberink 1 4
   Wielka Brytania Gordon Reid 6 6  
    1  Japonia Shingo Kunieda 6 6
  2  Wielka Brytania Alfie Hewett 1 4
   Francja Stéphane Houdet 4 3  
 Argentyna Gustavo Fernández 6 6  
 Argentyna Gustavo Fernández 2 4
  2  Wielka Brytania Alfie Hewett 6 6  
 Francja Nicolas Peifer 5 2
  2  Wielka Brytania Alfie Hewett 7 6  
  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Holandia Diede de Groot 6 6  
 Kolumbia Angelica Bernal 2 0  
  1  Holandia Diede de Groot 6 6  
   Holandia Aniek van Koot 1 0  
 Holandia Aniek van Koot 6 6
  WC  Stany Zjednoczone Dana Mathewson 1 2  
    1  Holandia Diede de Groot 6 6
  2  Japonia Yui Kamiji 3 2
   Japonia Momoko Ohtani 1 7 3  
 Wielka Brytania Jordanne Whiley 6 5 6  
 Wielka Brytania Jordanne Whiley 1 3
  2  Japonia Yui Kamiji 6 6  
 Południowa Afryka Kgothatso Montjane 612 2
  2  Japonia Yui Kamiji 7 6  
Półfinały   Finał
1  Wielka Brytania Alfie Hewett
 Wielka Brytania Gordon Reid
6 6  
 Holandia Tom Egberink
 Stany Zjednoczone Casey Ratzlaff
1 0     1  Wielka Brytania Alfie Hewett
 Wielka Brytania Gordon Reid
6 6
 Argentyna Gustavo Fernández
 Japonia Shingo Kunieda
6 6    Argentyna Gustavo Fernández
 Japonia Shingo Kunieda
2 1
2  Francja Stéphane Houdet
 Francja Nicolas Peifer
4 4  
Półfinały   Finał
1  Holandia Diede de Groot
 Holandia Aniek van Koot
6 6  
 Stany Zjednoczone Dana Mathewson
 Południowa Afryka Kgothatso Montjane
0 2     1  Holandia Diede de Groot
 Holandia Aniek van Koot
6 6
 Kolumbia Angelica Bernal
 Japonia Momoko Ohtani
2 0   2  Japonia Yui Kamiji
 Wielka Brytania Jordanne Whiley
1 2
2  Japonia Yui Kamiji
 Wielka Brytania Jordanne Whiley
6 6  
  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Australia Dylan Alcott 6 6  
WC  Stany Zjednoczone Bryan Barten 0 1  
  1  Australia Dylan Alcott 6 6  
   Japonia Koji Sugeno 2 1  
 Japonia Koji Sugeno 6 4 6
   Stany Zjednoczone David Wagner 4 6 4  
    1  Australia Dylan Alcott 7 6
   Holandia Niels Vink 5 2
   Australia Heath Davidson 5 1  
 Wielka Brytania Andrew Lapthorne 7 6  
 Wielka Brytania Andrew Lapthorne 65 1
   Holandia Niels Vink 7 6  
 Holandia Niels Vink 7 6
  2  Holandia Sam Schröder 65 4  
Półfinały   Finał
1  Australia Dylan Alcott
 Australia Heath Davidson
6 6  
 Stany Zjednoczone Bryan Barten
 Japonia Koji Sugeno
0 4     1  Australia Dylan Alcott
 Australia Heath Davidson
3 2
 Holandia Sam Schröder
 Holandia Niels Vink
7 6    Holandia Sam Schröder
 Holandia Niels Vink
6 6
2  Wielka Brytania Andrew Lapthorne
 Stany Zjednoczone David Wagner
5 0  

Rezygnacje[edytuj | edytuj kod]

Z udziału w zawodach zrezygnowali następujący zawodnicy oraz zawodniczki:

Mężczyźni

Kobiety

Dzikie karty[edytuj | edytuj kod]

Amerykańska federacja tenisowa przyznała dzikie karty zawodnikom, którzy nie uzyskali bezpośredniego awansu do turnieju głównego.

Gra pojedyncza mężczyzn

Stany Zjednoczone Jenson Brooksby[12]
Stany Zjednoczone Ernesto Escobedo[12]
Stany Zjednoczone Brandon Nakashima[12]
Stany Zjednoczone Emilio Nava[12]
Australia Max Purcell[12]
Stany Zjednoczone Sam Riffice[12]
Stany Zjednoczone Jack Sock[12]
Stany Zjednoczone Zachary Svajda[12]

Gra pojedyncza kobiet

Stany Zjednoczone Hailey Baptiste[13]
Stany Zjednoczone Ashlyn Krueger[13]
Stany Zjednoczone Caty McNally[13]
Stany Zjednoczone Emma Navarro[13]
Stany Zjednoczone Alycia Parks[14]
Australia Storm Sanders[13]
Stany Zjednoczone Coco Vandeweghe[13]
Stany Zjednoczone Katie Volynets[13]

Gra podwójna mężczyzn

Stany Zjednoczone Christopher Eubanks / Stany Zjednoczone Bjorn Fratangelo[15]
Stany Zjednoczone Robert Galloway / Stany Zjednoczone Alex Lawson[15]
Stany Zjednoczone Steve Johnson / Stany Zjednoczone Sam Querrey[15]
Stany Zjednoczone Evan King / Stany Zjednoczone Hunter Reese[15]
Stany Zjednoczone Mitchell Krueger / Stany Zjednoczone Michael Mmoh[15]
Stany Zjednoczone Nathaniel Lammons / Stany Zjednoczone Jackson Withrow[15]
Stany Zjednoczone Eliot Spizzirri / Stany Zjednoczone Tyler Zink[15]

Gra podwójna kobiet

Stany Zjednoczone Usue Maitane Arconada / Stany Zjednoczone Whitney Osuigwe[16]
Stany Zjednoczone Hailey Baptiste / Stany Zjednoczone Emma Navarro[16]
Stany Zjednoczone Madison Brengle / Stany Zjednoczone Claire Liu[16]
Stany Zjednoczone Lauren Davis / Stany Zjednoczone Ingrid Neel[16]
Stany Zjednoczone Makenna Jones / Stany Zjednoczone Elizabeth Scotty[16]
Stany Zjednoczone Ashlyn Krueger / Stany Zjednoczone Robin Montgomery[16]
Indie Sania Mirza / Stany Zjednoczone Coco Vandeweghe[16]
Gra mieszana
Stany Zjednoczone Reese Brantmeier / Stany Zjednoczone Nicholas Monroe[17]
Stany Zjednoczone Elvina Kalieva / Stany Zjednoczone Bruno Kuzuhara[17]
Stany Zjednoczone Madison Keys / Stany Zjednoczone Bjorn Fratangelo[17]
Stany Zjednoczone Jamie Loeb / Stany Zjednoczone Mitchell Krueger[17]
Indie Sania Mirza / Stany Zjednoczone Rajeev Ram[17]
Stany Zjednoczone Asia Muhammad / Stany Zjednoczone Jackson Withrow[17]
Stany Zjednoczone Sabrina Santamaria / Stany Zjednoczone Nathaniel Lammons[17]
Stany Zjednoczone Sachia Vickery / Stany Zjednoczone Nathan Pasha[17]

Kwalifikanci[edytuj | edytuj kod]

Zawodnikom z miejsc niezapewniających bezpośredniego udziału w turnieju przysługuje prawo startu w kwalifikacjach, zarówno w singlu kobiet, jak i mężczyzn.

Gra pojedyncza mężczyzn

  1. Argentyna Marco Trungelliti
  2. Niemcy Peter Gojowczyk
  3. Stany Zjednoczone Christopher Eubanks
  4. Polska Kamil Majchrzak
  5. Niemcy Oscar Otte
  6. Holandia Botic van de Zandschulp
  7. Rosja Jewgienij Donskoj
  8. Francja Quentin Halys
  9. Niemcy Maximilian Marterer
  10. Dania Holger Vitus Nødskov Rune
  11. Stany Zjednoczone Maxime Cressy
  12. Słowacja Alex Molčan
  13. Francja Antoine Hoang
  14. Szwajcaria Henri Laaksonen
  15. Chorwacja Ivo Karlović
  16. Turcja Cem İlkel

Gra pojedyncza kobiet

  1. Chorwacja Ana Konjuh
  2. Słowacja Anna Karolína Schmiedlová
  3. Hiszpania Nuria Párrizas Díaz
  4. Wielka Brytania Emma Răducanu
  5. Hiszpania Cristina Bucșa
  6. Kanada Rebecca Marino
  7. Rumunia Elena-Gabriela Ruse
  8. Wielka Brytania Katie Boulter
  9. Grecja Walendini Gramatikopulu
  10. Australia Astra Sharma
  11. Czechy Kristýna Plíšková
  12. Wielka Brytania Harriet Dart
  13. Serbia Olga Danilović
  14. Węgry Dalma Gálfi
  15. Hiszpania Rebeka Masarova
  16. Stany Zjednoczone Jamie Loeb

Szczęśliwi przegrani[edytuj | edytuj kod]

Zawodnicy, którzy przegrali w fazie kwalifikacyjnej, mogli wystąpić w turnieju jako szczęśliwi przegrani.

Gra pojedyncza mężczyzn

  1. Hiszpania Bernabé Zapata Miralles
  2. Kazachstan Michaił Kukuszkin
  3. Japonia Yūichi Sugita

Gra pojedyncza kobiet

  1. Egipt Majar Szarif
  2. Słowacja Kristína Kučová
  3. Bułgaria Wiktorija Tomowa
  4. Belgia Greet Minnen
  5. Szwajcaria Stefanie Vögele
  6. Rosja Kamilla Rachimowa

Obrońcy tytułów[edytuj | edytuj kod]

Tabela prezentuje obrońców tytułu oraz mistrzów z roku 2021.

Konkurencja Obrońcy tytułu Mistrzowie 2021
gra pojedyncza mężczyzn Austria Dominic Thiem Rosja Daniił Miedwiediew
gra pojedyncza kobiet Japonia Naomi Ōsaka Wielka Brytania Emma Răducanu
gra podwójna mężczyzn Chorwacja Mate Pavić
Brazylia Bruno Soares
Stany Zjednoczone Rajeev Ram
Wielka Brytania Joe Salisbury
gra podwójna kobiet Niemcy Laura Siegemund
Rosja Wiera Zwonariowa
Australia Samantha Stosur
Zhang Shuai
gra mieszana Stany Zjednoczone Bethanie Mattek-Sands (2019)
Wielka Brytania Jamie Murray (2019)
Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk
Wielka Brytania Joe Salisbury
gra pojedyncza chłopców Czechy Jonáš Forejtek (2019) Hiszpania Daniel Rincón
gra pojedyncza dziewcząt Kolumbia María Camila Osorio Serrano (2019) Stany Zjednoczone Robin Montgomery
gra podwójna chłopców Stany Zjednoczone Eliot Spizzirri (2019)
Stany Zjednoczone Tyler Zink (2019)
Francja Max Westphal
Hongkong Coleman Wong
gra podwójna dziewcząt Łotwa Kamilla Bartone (2019)
Rosja Oksana Sielechmietjewa (2019)
Stany Zjednoczone Ashlyn Krueger
Stany Zjednoczone Robin Montgomery
gra pojedyncza mężczyzn na wózkach Japonia Shingo Kunieda Japonia Shingo Kunieda
gra pojedyncza kobiet na wózkach Holandia Diede de Groot Holandia Diede de Groot
gra pojedyncza na quadach Holandia Sam Schröder Australia Dylan Alcott
gra podwójna mężczyzn na wózkach Wielka Brytania Alfie Hewett
Wielka Brytania Gordon Reid
Wielka Brytania Alfie Hewett
Wielka Brytania Gordon Reid
gra podwójna kobiet na wózkach Japonia Yui Kamiji
Wielka Brytania Jordanne Whiley
Holandia Diede de Groot
Holandia Aniek van Koot
gra podwójna na quadach Australia Dylan Alcott
Wielka Brytania Andrew Lapthorne
Holandia Sam Schröder
Holandia Niels Vink

Porażki rozstawionych[edytuj | edytuj kod]

Poniższe tabele prezentują porażki zawodników z rozstawieniem z podziałem na dzień zawodów, datę i rundę, w której tenisista odpadł[18].

Dzień Data Etap Zwycięzca Pokonany Wynik
1. 30 sierpnia 1. runda Stany Zjednoczone Brandon Nakashima (WC) Stany Zjednoczone John Isner (19) 7:6(7), 7:6(6), 6:3
Niemcy Peter Gojowczyk (Q) Francja Ugo Humbert (23) 1:6, 6:1, 6:2, 5:7, 6:4
Hiszpania Carlos Alcaraz Wielka Brytania Cameron Norrie (26) 6:4, 6:4, 6:3
Argentyna Marco Trungelliti (Q) Hiszpania Alejandro Davidovich Fokina (29) 5:7, 6:3, 7:5, 6:7(3), 6:4
Niemcy Philipp Kohlschreiber (PR) Chorwacja Marin Čilić (30) 6:7(4), 6:7(3), 6:2, 6:1, 2:0 krecz
Argentyna Guido Pella Serbia Filip Krajinović (32) 6:7(2), 6:3, 6:2, 6:2
2. 31 sierpnia Stany Zjednoczone Maxime Cressy (Q) Hiszpania Pablo Carreño-Busta (9) 5:7, 4:6, 6:1, 6:4, 7:6(7)
Stany Zjednoczone Taylor Fritz Australia Alex de Minaur (14) 7:6(4), 6:2, 1:6, 6:4
Niemcy Oscar Otte (Q) Włochy Lorenzo Sonego (20) 6:7(8), 7:5, 7:6(4), 7:6(1)
Południowa Afryka Lloyd Harris Rosja Karen Chaczanow (25) 6:4, 1:6, 3:6, 6:3, 6:2
Stany Zjednoczone Mackenzie McDonald Belgia David Goffin (27) 6:2, 7:5, 6:3
Kanada Vasek Pospisil Włochy Fabio Fognini (28) 2:6, 3:6, 6:1, 6:3, 7:6(4)
3. 1 września 2. runda Holandia Botic van de Zandschulp (Q) Norwegia Casper Ruud (8) 3:6, 6:4, 6:3, 6:4
Australia Alexei Popyrin Bułgaria Grigor Dimitrow (15) 7:6(4), 7:6(4), 4:0 krecz
Szwajcaria Henri Laaksonen (Q) Chile Cristian Garín (16) 3:6, 7:6(5), 6:2, 6:4
4. 2 września Włochy Andreas Seppi Polska Hubert Hurkacz (10) 2:6, 6:4, 6:4, 7:6(6)
Stany Zjednoczone Jack Sock (WC) Kazachstan Aleksandr Bublik (31) 7:6(3), 6:7(2), 6:4, 4:6, 6:3
5. 3 września 3. runda Hiszpania Carlos Alcaraz Grecja Stefanos Tsitsipas (3) 6:3, 4:6, 7:6(2), 0:6, 7:6(5)
Stany Zjednoczone Frances Tiafoe Rosja Andriej Rublow (5) 4:6, 6:3, 7:6(6), 4:6, 6:1
Kanada Félix Auger-Aliassime (12) Hiszpania Roberto Bautista-Agut (18) 6:3, 6:4, 4:6, 3:6, 6:3
6. 4 września Południowa Afryka Lloyd Harris Kanada Denis Shapovalov (7) 6:4, 6:4, 6:4
Włochy Jannik Sinner (13) Francja Gaël Monfils (17) 7:6(1), 6:2, 4:6, 4:6, 6:4
Stany Zjednoczone Jenson Brooksby (WC) Rosja Asłan Karacew (21) 6:2, 3:6, 2:6, 6:3, 6:3
7. 5 września 4. runda Holandia Botic van de Zandschulp (Q) Argentyna Diego Schwartzman (11) 6:3, 6:4, 5:7, 5:7, 6:1
Rosja Daniił Miedwiediew (2) Wielka Brytania Daniel Evans (24) 6:3, 6:4, 6:3
8. 6 września Niemcy Alexander Zverev (4) Włochy Jannik Sinner (13) 6:4, 6:4, 7:6(7)
Południowa Afryka Lloyd Harris Stany Zjednoczone Reilly Opelka (22) 6:7(6), 6:4, 6:1, 6:3
10. 8 września Ćwierćfinał Serbia Novak Đoković (1) Włochy Matteo Berrettini (6) 5:7, 6:2, 6:2, 6:3
12. 10 września Półfinał Serbia Novak Đoković (1) Niemcy Alexander Zverev (4) 4:6, 6:2, 6:4, 4:6, 6:2
Rosja Daniił Miedwiediew (2) Kanada Félix Auger-Aliassime (12) 6:4, 7:5, 6:2
14. 12 września Finał Rosja Daniił Miedwiediew (2) Serbia Novak Đoković (1) 6:4, 6:4, 6:4
Dzień Data Etap Zwyciężczyni Pokonana Wynik
Stany Zjednoczone Jennifer Brady (13) rezygnacja
Łotwa Jeļena Ostapenko (27)
1. 30 sierpnia 1. runda Estonia Kaia Kanepi Kazachstan Julija Putincewa (31) 2:6, 7:6(4), 6:2
2. 31 sierpnia Hiszpania Sara Sorribes Tormo Czechy Karolína Muchová (22) 6:2, 7:6(3)
Rumunia Sorana Cîrstea Rosja Wieronika Kudiermietowa (29) 7:6(5), 3:6, 6:0
3. 1 września 2. runda Stany Zjednoczone Sloane Stephens Stany Zjednoczone Cori Gauff (21) 6:4, 6:2
Rosja Kamilla Rachimowa (LL) Rosja Jekatierina Aleksandrowa (32) 6:4, 6:1
4. 2 września Rosja Warwara Graczowa Hiszpania Paula Badosa (24) 6:4, 6:4
Australia Ajla Tomljanović Chorwacja Petra Martić (30) 7:6(6), 6:4
5. 3 września 3. runda Kanada Leylah Fernandez Japonia Naomi Ōsaka (3) 5:7, 7:6(2), 6:4
Hiszpania Garbiñe Muguruza (9) Białoruś Wiktoryja Azaranka (18) 6:4, 3:6, 6:2
Rumunia Simona Halep (12) Kazachstan Jelena Rybakina (19) 7:6(11), 4:6, 6:3
Belgia Elise Mertens (15) Tunezja Uns Dżabir (20) 6:3, 7:5
Ukraina Elina Switolina (5) Rosja Darja Kasatkina (25) 6:4, 6:2
Białoruś Aryna Sabalenka (2) Stany Zjednoczone Danielle Collins (26) 6:3, 6:3
6. 4 września Stany Zjednoczone Shelby Rogers Australia Ashleigh Barty (1) 6:2, 1:6, 7:6(5)
Grecja Maria Sakari (17) Czechy Petra Kvitová (10) 6:4, 6:3
Szwajcaria Belinda Bencic (11) Stany Zjednoczone Jessica Pegula (23) 6:2, 6:4
Polska Iga Świątek (7) Estonia Anett Kontaveit (28) 6:3, 4:6, 6:3
7. 5 września 4. runda Czechy Barbora Krejčíková (8) Hiszpania Garbiñe Muguruza (9) 6:3, 7:6(4)
Ukraina Elina Switolina (5) Rumunia Simona Halep (12) 6:3, 6:3
Białoruś Aryna Sabalenka (2) Belgia Elise Mertens (15) 6:4, 6:1
Kanada Leylah Fernandez Niemcy Angelique Kerber (16) 4:6, 7:6(5), 6:2
8. 6 września Grecja Maria Sakari (17) Kanada Bianca Andreescu (6) 6:7(2), 7:6(6), 6:3
Szwajcaria Belinda Bencic (11) Polska Iga Świątek (7) 7:6(12), 6:3
Czechy Karolína Plíšková (4) Rosja Anastasija Pawluczenkowa (14) 7:5, 6:4
9. 7 września Ćwierćfinał Kanada Leylah Fernandez Ukraina Elina Switolina (5) 6:3, 3:6, 7:6(5)
Białoruś Aryna Sabalenka (2) Czechy Barbora Krejčíková (8) 6:1, 6:4
10. 8 września Grecja Maria Sakari (17) Czechy Karolína Plíšková (4) 6:4, 6:4
Wielka Brytania Emma Răducanu (Q) Szwajcaria Belinda Bencic (11) 6:3, 6:4
11. 9 września Półfinał Kanada Leylah Fernandez Białoruś Aryna Sabalenka (2) 7:6(3), 4:6, 6:4
Wielka Brytania Emma Răducanu (Q) Grecja Maria Sakari (17) 6:1, 6:4
Dzień Data Etap Zwycięzcy Pokonani Wynik
4. 2 września 1. runda Stany Zjednoczone Nathaniel Lammons
Stany Zjednoczone Jackson Withrow (WC)
Chorwacja Nikola Mektić
Chorwacja Mate Pavić (1)
6:2, 7:5
Polska Hubert Hurkacz
Polska Szymon Walków
Kolumbia Juan Sebastián Cabal
Kolumbia Robert Farah (5)
6:3, 6:7(2), 6:3
Stany Zjednoczone Evan King
Stany Zjednoczone Hunter Reese (WC)
Polska Łukasz Kubot
Brazylia Marcelo Melo (9)
7:6(2), 6:4
Niemcy Dominik Koepfer
Finlandia Emil Ruusuvuori
Niemcy Tim Pütz
Nowa Zelandia Michael Venus (12)
3:6, 6:5 krecz
6. 4 września 2. runda Meksyk Santiago González
Argentyna Andrés Molteni
Południowa Afryka Raven Klaasen
Japonia Ben McLachlan (11)
6:1, 3:6, 7:6(7)
Stany Zjednoczone Steve Johnson
Stany Zjednoczone Sam Querrey (WC)
Włochy Simone Bolelli
Argentyna Máximo González (14)
7:6(5), 6:4
Wielka Brytania Jonny O’Mara
Pakistan Aisam-ul-Haq Qureshi
Belgia Sander Gillé
Belgia Joran Vliegen (16)
3:6, 6:3, 7:6(3)
8. 6 września 3. runda Australia John Peers
Słowacja Filip Polášek (8)
Holandia Wesley Koolhof
Holandia Jean-Julien Rojer (10)
4:6, 6:3, 6:4
Stany Zjednoczone Rajeev Ram
Wielka Brytania Joe Salisbury (4)
Indie Rohan Bopanna
Chorwacja Ivan Dodig (13)
6:7(4), 6:4, 7:6(3)
Francja Pierre-Hugues Herbert
Francja Nicolas Mahut (3)
Kazachstan Andriej Gołubiew
Niemcy Andreas Mies (15)
4:6, 7:5, 6:3
9. 7 września Ćwierćfinał Wielka Brytania Jamie Murray
Brazylia Bruno Soares (7)
Hiszpania Marcel Granollers
Argentyna Horacio Zeballos (2)
6:7(5), 6:4, 6:4
Australia John Peers
Słowacja Filip Polášek (8)
Francja Pierre-Hugues Herbert
Francja Nicolas Mahut (3)
6:2, 6:3
Stany Zjednoczone Steve Johnson
Stany Zjednoczone Sam Querrey (WC)
Niemcy Kevin Krawietz
Rumunia Horia Tecău (6)
6:2, 7:6(5)
11. 9 września Półfinał Wielka Brytania Jamie Murray
Brazylia Bruno Soares (7)
Australia John Peers
Słowacja Filip Polášek (8)
6:3, 3:6, 6:4
12. 10 września Finał Stany Zjednoczone Rajeev Ram
Wielka Brytania Joe Salisbury (4)
Wielka Brytania Jamie Murray
Brazylia Bruno Soares (7)
3:6, 6:2, 6:2
Dzień Data Etap Zwyciężczynie Pokonane Wynik
Łotwa Jeļena Ostapenko
Rosja Wiera Zwonariowa (9)
rezygnacja
4. 2 września 1. runda Polska Magda Linette
Stany Zjednoczone Bernarda Pera
Czechy Barbora Krejčíková
Czechy Kateřina Siniaková (2)
6:3, 6:4
Australia Anastasija Rodionowa
Australia Arina Rodionowa (PR)
Stany Zjednoczone Nicole Melichar-Martinez
Holandia Demi Schuurs (4)
6:2, 6:4
Stany Zjednoczone Ashlyn Krueger
Stany Zjednoczone Robin Montgomery (WC)
Stany Zjednoczone Asia Muhammad
Stany Zjednoczone Jessica Pegula (13)
6:2, 7:6(5)
5. 3 września 2. runda Belgia Greet Minnen
Belgia Alison Van Uytvanck
Australia Ellen Perez
Czechy Květa Peschke (16)
7:5, 1:6, 6:2
Ukraina Marta Kostiuk
Ukraina Dajana Jastremśka
Serbia Aleksandra Krunić
Serbia Nina Stojanović (17)
6:4, 4:6, 6:4
7. 5 września 3. runda Stany Zjednoczone Caroline Dolehide
Australia Storm Sanders (10)
Rosja Wieronika Kudiermietowa
Stany Zjednoczone Bethanie Mattek-Sands (6)
4:6, 6:3, 6:2
8. 6 września Australia Samantha Stosur
Zhang Shuai (14)
Japonia Shūko Aoyama
Japonia Ena Shibahara (3)
7:5, 7:5
Stany Zjednoczone Cori Gauff
Stany Zjednoczone Caty McNally (11)
Chorwacja Darija Jurak
Słowenia Andreja Klepač (8)
6:4, 6:4
Chile Alexa Guarachi
Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk (7)
Ukraina Nadija Kiczenok
Rumunia Raluca Olaru (12)
6:3, 6:2
9. 7 września Ćwierćfinał Australia Samantha Stosur
Zhang Shuai (14)
Stany Zjednoczone Caroline Dolehide
Australia Storm Sanders (10)
6:2, 6:3
10. 8 września Stany Zjednoczone Cori Gauff
Stany Zjednoczone Caty McNally (11)
Hsieh Su-wei
Belgia Elise Mertens (1)
6:3, 7:6(1)
Kanada Gabriela Dabrowski
Brazylia Luisa Stefani (5)
Czechy Marie Bouzková
Czechy Lucie Hradecká (15)
6:4, 4:6, 6:1
12. 10 września Półfinał Stany Zjednoczone Cori Gauff
Stany Zjednoczone Caty McNally (11)
Kanada Gabriela Dabrowski
Brazylia Luisa Stefani (5)
6:6(1–2) krecz
Australia Samantha Stosur
Zhang Shuai (14)
Chile Alexa Guarachi
Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk (7)
6:2, 7:5
14. 12 września Finał Australia Samantha Stosur
Zhang Shuai (14)
Stany Zjednoczone Cori Gauff
Stany Zjednoczone Caty McNally (11)
6:3, 3:6, 6:3
Dzień Data Etap Zwycięzcy Pokonani Wynik
4. 2 września 1. runda Kanada Gabriela Dabrowski
Nowa Zelandia Marcus Daniell
Brazylia Luisa Stefani
Brazylia Marcelo Melo (4)
7:5, 6:7(3), 11–9
5. 3 września Słowenia Andreja Klepač
Belgia Joran Vliegen
Stany Zjednoczone Bethanie Mattek-Sands
Wielka Brytania Jamie Murray (5)
2:6, 6:4, 12–10
Kazachstan Jarosława Szwiedowa
Francja Fabrice Martin (PR)
Chan Hao-ching
Nowa Zelandia Michael Venus (7)
6:4, 3:6, 10–7
6. 4 września 2. runda Meksyk Giuliana Olmos
Salwador Marcelo Arévalo
Stany Zjednoczone Nicole Melichar-Martinez
Chorwacja Ivan Dodig (1)
7:5, 3:6, 10–5
7. 5 września Stany Zjednoczone Jessica Pegula
Stany Zjednoczone Austin Krajicek
Japonia Ena Shibahara
Japonia Ben McLachlan (6)
7:6(1), 6:3
9. 7 września Ćwierćfinał Stany Zjednoczone Jessica Pegula
Stany Zjednoczone Austin Krajicek
Chile Alexa Guarachi
Wielka Brytania Neal Skupski (3)
6:1, 6:3
Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk
Wielka Brytania Joe Salisbury (2)
Holandia Demi Schuurs
Belgia Sander Gillé (8)
6:1, 1:6, 10–7

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 2021 US Open offers record prize money, $57.5 million in total player compensation (ang.). US Open, 2021-08-23. [dostęp 2021-09-03].
  2. ESPN News Services: Defending champion Dominic Thiem to miss US Open tennis tournament with wrist injury (ang.). ESPN, 2021-08-18. [dostęp 2021-09-03].
  3. Osaka begins US Open title defense with comfortable win over Bouzkova (ang.). efe.com, 2021-08-31. [dostęp 2021-09-03].
  4. a b c d e f g h i Hugo Durán: Las bajas del US Open 2021 (hiszp.). Canal Tenis. [dostęp 2021-09-03].
  5. a b Dzevad Mesic: Borna Coric’s rough 2021 season continues, pulls out of US Open (ang.). Tennis World USA, 2021-08-17. [dostęp 2021-09-03].
  6. Kyle Edmund: British No 3 withdraws from US Open (ang.). Sky Sports, 2021-08-17. [dostęp 2021-09-03].
  7. a b Rafael Nadal: Spaniard ends 2021 season because of foot injury (ang.). BBC Sport, 2021-08-20. [dostęp 2021-09-03].
  8. a b Sofia Kenin, Milos Raonic withdraw from 2021 US Open (ang.). US Open, 2021-08-25. [dostęp 2021-09-03].
  9. Ben Rothenberg: Why So Many Tennis Players Don’t Want the Covid Vaccine (ang.). The New York Times, 2021-08-30. [dostęp 2021-09-03].
  10. a b c d Simon Cambers: Tsonga, Brady, Konta, Ostapenko withdraw on day one of US Open (ang.). Tennis Majors, 2021-08-30. [dostęp 2021-09-03].
  11. a b Stan Wawrinka withdraws from US Open, moving Andy Murray into main draw (ang.). Tennis.com, 2021-08-09. [dostęp 2021-09-03].
  12. a b c d e f g h Arthur Kapetanakis: Jenson Brooksby, Brandon Nakashima, Jack Sock among 2021 US Open men’s singles wild cards (ang.). US Open, 2021-08-18. [dostęp 2021-09-03].
  13. a b c d e f g Victoria Chiesa: Venus Williams headlines list of 2021 US Open women’s singles wild cards (ang.). US Open, 2021-08-18. [dostęp 2021-09-03].
  14. Venus Williams earns direct entry to 2021 US Open (ang.). US Open, 2021-08-23. [dostęp 2021-09-03].
  15. a b c d e f g US Open 2021 Men’s Doubles (ang.). US Open. [dostęp 2021-09-03].
  16. a b c d e f g US Open 2021 Women’s Doubles (ang.). US Open. [dostęp 2021-09-03].
  17. a b c d e f g h US Open 2021 Mixed Doubles (ang.). US Open. [dostęp 2021-09-03].
  18. Completed Matches (ang.). US Open. [dostęp 2021-09-06].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • US Open (ang.). wtatennis.com. [dostęp 2021-09-03].
  • US Open (ang.). atptour.com. [dostęp 2021-09-03].