The Million Dollar Homepage

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The Million Dollar Homepage
Typ strony Pixel advertising
Data powstania 26 sierpnia 2005
Autor Alex Tew
Właściciel Alex Tew
Rejestracja Brak
Strona internetowa

The Million Dollar Homepage – strona internetowa stworzona w 2005 r. przez Alexa Tewa, studenta w Wiltshire, w Anglii. Strona główna zawiera milion pikseli podzielonych na obszary po 10 × 10 pikseli. Powierzchnia jest sprzedawana jako miejsce reklamy kupującego w formie prostego obrazka. Koszt takiego obszaru to 100 $ za blok wielkości 10 × 10 pikseli. Na wykupionej powierzchni wyświetla się malutki obrazek, który jest zarazem URL do wybranej strony, a po najechaniu na niego kursorem myszy pokazuje się slogan reklamowy, zdefiniowany przez kupującego. W ten sposób cała przestrzeń na stronie została sprzedana, przynosząc milion dolarów przychodu dla twórcy.

Ranking Alexa plasuje ją[kiedy?] na 127. miejscu w rankingu najczęściej odwiedzanych stron w internecie. 1 stycznia 2006, ostatnie 1000 pikseli zostało wystawione na eBay. Aukcja zakończyła się 11 stycznia ze zwycięską ofertą w wysokości 38 100 $. Łączny zysk Tewa wyniósł 1 037 100 $.

Strona była inspiracją dla wielu podobnych serwisów reklamowych. Żaden jednak nie powtórzył sukcesu The Million Dollar Homepage.