Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Kobiet 2021

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Kobiet 2021
Volleyball Women's European Championships 2021
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg ME 2019 ME 2023 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina piłka siatkowa
Organizator CEV
Szczegóły turnieju
Gospodarze  Serbia
 Bułgaria
 Chorwacja
 Rumunia
Otwarcie 18 sierpnia
Zamknięcie (finał) 4 września, Belgrad
Liczba drużyn 24 (z 1 konfederacji)
Liczba aren 4 (w 4 miastach)
I miejsce  Włochy
II miejsce  Serbia
III miejsce  Turcja
Statystyki turnieju
Liczba meczów 76
Najlepszy zawodnik (MVP) Włochy Paola Egonu
Strona internetowa

Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Kobiet 2021 − XXXII edycja mistrzostw Europy w piłce siatkowej kobiet rozgrywanych w dniach od 18 sierpnia do 4 września 2021 roku w 4 krajach: Serbii, Bułgarii, Chorwacji i Rumunii. Tytuł mistrzowski po raz trzeci zdobyły Włoszk.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Turniej składał się z dwóch faz:

  • Faza grupowa: Zespoły zostały podzielone na 4 grupy. Mecze toczyły się systemem kołowym (każdy z każdym). Z każdej grupy 4 najlepsze zespoły awansowały do 1/8 finału.
  • Faza pucharowa: Mecze rozgrywane były systemem pucharowym (tj. jeden mecz, zwycięzca przechodzi dalej, a przegrany odpada z turnieju).

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Bezpośredni awans na Mistrzostwa Europy 2021 uzyskało 8 najlepszych drużyn poprzednich mistrzostw oraz gospodarze turnieju.

Pozostałych uczestników wyłonił turniej kwalifikacyjny.

Reprezentacja Podstawa kwalifikacyjna Data kwalifikacji Liczba występów Mistrzostwa 2019 Najlepszy wynik
 Serbia Gospodarz grudzień 2019 7 1. miejsce Gold medal europe.svg (2011, 2017, 2019)[a]
 Bułgaria Gospodarz grudzień 2019 29 8. miejsce Gold medal europe.svg (1981)
 Chorwacja[1] Gospodarz 22 grudnia 2019 13 11. miejsce Silver medal europe.svg (1995, 1997, 1999)
 Rumunia Gospodarz grudzień 2019 25 13. miejsce Bronze medal europe.svg (1963)
 Turcja 2. miejsce na Mistrzostwach Europy 2019 8 września 2019 14 2. miejsce Silver medal europe.svg (2003, 2019)
 Włochy 3. miejsce na Mistrzostwach Europy 2019 8 września 2019 25 3. miejsce Gold medal europe.svg (2007, 2009)
 Polska 4. miejsce na Mistrzostwach Europy 2019 8 września 2019 30 4. miejsce Gold medal europe.svg (2003, 2005)
 Holandia 5. miejsce na Mistrzostwach Europy 2019 8 września 2019 28 5. miejsce Gold medal europe.svg (1995)
 Niemcy 6. miejsce na Mistrzostwach Europy 2019 8 września 2019 27 6. miejsce Silver medal europe.svg (2011, 2013)
 Rosja 7. miejsce na Mistrzostwach Europy 2019 8 września 2019 15 7. miejsce Gold medal europe.svg (1993, 1997, 1999, 2001, 2013, 2015)[b]
 Belgia 9. miejsce na Mistrzostwach Europy 2019 8 września 2019 10 9. miejsce Bronze medal europe.svg (2013)
 Azerbejdżan 10. miejsce na Mistrzostwach Europy 2019 8 września 2019 8 10. miejsce 4. miejsce (2005, 2017)
 Białoruś zwycięzca grupy A turnieju kwalifikacyjnego 15 maja 2021 9 22. miejsce 7. miejsce (2017)
 Szwecja zwycięzca grupy B turnieju kwalifikacyjnego 16 maja 2021 3 brak udziału 12. miejsce (1983)
 Grecja zwycięzca grupy C turnieju kwalifikacyjnego 15 maja 2021 5 14. miejsce 8. miejsce (1991)
 Słowacja zwycięzca grupy D turnieju kwalifikacyjnego 15 maja 2021 4 12. miejsce 9. miejsce (2003)
 Francja zwycięzca grupy E turnieju kwalifikacyjnego 16 maja 2021 16 21. miejsce 4. miejsce (1951)
 Czechy zwycięzca grupy F turnieju kwalifikacyjnego 16 maja 2021 10 brak udziału Silver medal europe.svg (1993)[c]
 Szwajcaria 2 miejsce w grupie A turnieju kwalifikacyjnego 15 maja 2021 4 19. miejsce 12. miejsce (1971)
 Ukraina 2 miejsce w grupie B turnieju kwalifikacyjnego 16 maja 2021 8 17. miejsce Bronze medal europe.svg (1993)
 Hiszpania 2 miejsce w grupie C turnieju kwalifikacyjnego 15 maja 2021 6 15. miejsce 9. miejsce (2009)
 Finlandia 2 miejsce w grupie D turnieju kwalifikacyjnego 15 maja 2021 3 18. miejsce 12. miejsce (1977, 1989)
 Węgry 2 miejsce w grupie E turnieju kwalifikacyjnego 16 maja 2021 17 20. miejsce Silver medal europe.svg (1975)
 Bośnia i Hercegowina 2 miejsce w grupie F turnieju kwalifikacyjnego 16 maja 2021 debiutant

Hale sportowe[edytuj | edytuj kod]

Štark Arena, widok od wewnątrz
Kolodruma, widok od wewnątrz
Dvorana Krešimira Ćosića, widok od wewnątrz
Grupa A
1/8 finału
Ćwierćfinały
Półfinały
Mecz o 3 miejsce
Finał
Grupa B
1/8 finału
Ćwierćfinały
Serbia Belgrad Bułgaria Płowdiw
Štark Arena Kołodrum
Pojemność: 18 386 Pojemność: 6 100
Belgrade Arena, east entrance, Feb 2011.jpg Velodrome pd.png
Grupa C Grupa D
Chorwacja Zadar Rumunia Kluż-Napoka
Dvorana Krešimira Ćosića BTarena
Pojemność: 8 500 Pojemność: 10 000
Dvorana Visnjik Zadar.jpg Cluj Polyvalent Hall 2.jpg

Losowanie grup[edytuj | edytuj kod]

Przed losowaniem fazy grupowej zespoły (z pominięciem gospodarzy) zostały przydzielone do 4 koszyków na podstawie rankingu CEV.

Koszyk 1 Koszyk 2 Koszyk 3 Koszyk 4

Zasady losowania:

  • Reprezentacje gospodarzy (Serbii, Bułgarii, Chorwacji i Rumunii) zostały przydzielone do poszczególnych grup przed losowaniem.
  • Drużyny z koszyków 1-4 zostały dolosowane do każdej z czterech grup.

W wyniku losowania, które odbyło się 20 maja 2021 roku w stolicy Serbii, w Belgradzie, powstały następujące grupy[2]:

Grupa A
Belgrad
 Serbia
 Rosja
 Belgia
 Francja
 Bośnia i Hercegowina
 Azerbejdżan
Grupa B
Płowdiw
 Niemcy
 Polska
 Bułgaria
 Czechy
 Grecja
 Hiszpania
Grupa C
Zadar
 Włochy
 Chorwacja
 Słowacja
 Węgry
 Białoruś
 Szwajcaria
Grupa D
Kluż-Napoka
 Turcja
 Holandia
 Ukraina
 Szwecja
 Rumunia
 Finlandia

Rozgrywki[3][edytuj | edytuj kod]

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Serbia Belgrad

Tabela

Lp. Drużyna Pkt Mecze Sety Małe punkty
M W (3:2) P (2:3) wyg. prz. ratio zdob. str. ratio
1  Serbia 14 5 5 (1) 0 (0) 15 2 7,5 405 307 1,319
2  Rosja 11 5 3 (0) 2 (2) 13 7 1,857 443 399 1,11
3  Francja 9 5 3 (0) 2 (0) 10 8 1,25 392 386 1,016
4  Belgia 8 5 3 (1) 2 (0) 10 8 1,25 418 374 1,118
5  Bośnia i Hercegowina 3 5 1 (0) 4 (0) 3 12 0,25 283 355 0,797
6  Azerbejdżan 0 5 0 (0) 5 (0) 1 15 0,067 282 402 0,701

Źródło: www-old.cev.eu (ang.)
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     awans do 1/8 finału

     odpadnięcie z turnieju

Wyniki

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
19.08 17:00 Serbia  3:0  Bośnia i Hercegowina 25:11 25:18 25:14     3500 Raport
20.08 17:00 Azerbejdżan  0:3  Belgia 13:25 24:26 13:25     100 Raport
20:00 Rosja  3:1  Francja 25:19 14:25 25:20 25:18   570 Raport
21.08 18:00 Azerbejdżan  0:3  Bośnia i Hercegowina 14:25 23:25 17:25     520 Raport
21:00 Francja  0:3  Serbia 14:25 13:25 16:25     4594 Raport
22.08 17:00 Rosja  3:0  Azerbejdżan 25:16 25:17 25:13     370 Raport
20:00 Serbia  3:0  Belgia 25:21 25:21 25:21     5800 Raport
23.08 17:00 Belgia  3:2  Rosja 29:31 21:25 25:13 25:22 15:11 270 Raport
20:00 Bośnia i Hercegowina  0:3  Francja 19:25 14:25 24:26     530 Raport
24.08 17:00 Bośnia i Hercegowina  0:3  Belgia 23:25 19:25 15:25     610 Raport
20:00 Azerbejdżan  0:3  Serbia 17:25 20:25 19:25     4200 Raport
25.08 17:00 Francja  3:1  Azerbejdżan 25:19 26:28 25:11 25:18   571 Raport
20:00 Serbia  3:2  Rosja 25:22 25:19 16:25 24:26 15:10 7200 Raport
26.08 17:00 Rosja  3:0  Bośnia i Hercegowina 25:12 25:20 25:19     560 Raport
20:00 Belgia  1:3  Francja 25:27 25:13 19:25 20:25   470 Raport

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Mecz Bułgaria - Polska (25.08.2021)

Bułgaria Płowdiw

Tabela

Lp. Drużyna Pkt Mecze Sety Małe punkty
M W (3:2) P (2:3) wyg. prz. ratio zdob. str. ratio
1  Bułgaria 13 5 4 (0) 1 (1) 14 4 3,5 423 350 1,209
2  Polska 12 5 4 (0) 1 (0) 13 5 2,6 433 355 1,22
3  Niemcy 11 5 4 (1) 1 (0) 13 6 2,167 434 404 1,074
4  Czechy 6 5 2 (0) 3 (0) 8 10 0,8 402 418 0,962
5  Hiszpania 2 5 1 (1) 4 (0) 4 14 0,286 339 424 0,8
6  Grecja 1 5 0 (0) 5 (1) 2 15 0,133 335 415 0,807

Źródło: www-old.cev.eu (ang.)
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     awans do 1/8 finału

     odpadnięcie z turnieju

Wyniki

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
18.08 20:30 (19:30) Bułgaria  3:0  Grecja 25:20 25:15 25:19     2400 Raport
19.08 17:30 (16:30) Hiszpania  1:3  Czechy 25:22 20:25 22:25 20:25   147 Raport
20:30 (19:30) Niemcy  1:3  Polska 22:25 25:23 21:25 22:25   167 Raport
20.08 17:30 (16:30) Czechy  1:3  Niemcy 23:25 25:20 23:25 21:25   150 Raport
20:30 (19:30) Grecja  0:3  Polska 16:25 20:25 19:25     180 Raport
21.08 17:30 (16:30) Czechy  1:3  Polska 25:20 15:25 21:25 18:25   390 Raport
20:30 (19:30) Bułgaria  3:0  Hiszpania 25:12 25:19 25:21     2778 Raport
22.08 16:00 (15:00) Grecja  2:3  Hiszpania 22:25 26:24 16:25 25:22 13:15 400 Raport
19:00 (18:00) Niemcy  3:2  Bułgaria 25:23 16:25 25:21 18:25 15:10 2650 Raport
23.08 17:30 (16:30) Grecja  0:3  Czechy 24:26 26:28 15:25     200 Raport
20:30 (19:30) Polska  3:0  Hiszpania 25:15 25:15 25:8     200 Raport
24.08 17:30 (16:30) Niemcy  3:0  Grecja 25:20 25:17 25:22     240 Raport
20:30 (19:30) Bułgaria  3:0  Czechy 26:24 25:12 25:19     2800 Raport
25.08 17:30 (16:30) Hiszpania  0:3  Niemcy 13:25 17:25 21:25     350 Raport
20:30 (19:30) Bułgaria  3:1  Polska 18:25 25:21 25:21 25:23   3100 Raport

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Chorwacja Zadar

Tabela

Lp. Drużyna Pkt Mecze Sety Małe punkty
M W (3:2) P (2:3) wyg. prz. ratio zdob. str. ratio
1  Włochy 15 5 5 (0) 0 (0) 15 1 15 402 297 1,354
2  Chorwacja 12 5 4 (0) 1 (0) 12 4 3 373 322 1,158
3  Białoruś 7 5 3 (2) 2 (0) 9 10 0,9 396 417 0,95
4  Węgry 5 5 1 (0) 4 (2) 8 13 0,615 439 470 0,934
5  Słowacja 4 5 1 (0) 4 (1) 7 13 0,538 424 461 0,92
6  Szwajcaria 2 5 1 (1) 4 (0) 4 14 0,286 367 434 0,846

Źródło: www-old.cev.eu (ang.)
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     awans do 1/8 finału

     odpadnięcie z turnieju

Wyniki

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
19.08 17:00 Chorwacja  3:0  Szwajcaria 25:20 25:19 25:21     1000 Raport
20.08 17:15 Włochy  3:0  Białoruś 25:20 25:18 25:16     350 Raport
20:15 Węgry  3:1  Słowacja 25:20 25:23 20:25 25:18   400 Raport
21.08 17:00 Białoruś  0:3  Chorwacja 19:25 23:25 15:25     400 Raport
20:00 Węgry  2:3  Szwajcaria 25:22 23:25 27:29 25:23 11:15 250 Raport
22.08 17:00 Chorwacja  3:0  Słowacja 25:21 25:14 25:13     500 Raport
20:00 Włochy  3:0  Węgry 25:16 25:15 25:19     200 Raport
23.08 17:15 Słowacja  1:3  Włochy 19:25 18:25 27:25 17:25   150 Raport
20:15 Szwajcaria  0:3  Białoruś 23:25 15:25 15:25     150 Raport
24.08 17:00 Węgry  1:3  Chorwacja 19:25 25:21 17:25 21:25   500 Raport
20:00 Szwajcaria  1:3  Słowacja 25:21 14:25 19:25 22:25   200 Raport
25.08 18:00 Białoruś  3:2  Węgry 20:25 14:25 25:16 25:23 15:12 100 Raport
21:00 Chorwacja  0:3  Włochy 15:25 23:25 14:25     1000 Raport
26.08 17:00 Słowacja  2:3  Białoruś 25:18 25:23 23:25 28:30 12:15 100 Raport
20:00 Włochy  3:0  Szwajcaria 25:17 25:18 27:25     250 Raport

Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Rumunia Kluż-Napoka

Tabela

Lp. Drużyna Pkt Mecze Sety Małe punkty
M W (3:2) P (2:3) wyg. prz. ratio zdob. str. ratio
1  Turcja 15 5 5 (0) 0 (0) 15 1 15 405 298 1,359
2  Holandia 12 5 4 (0) 1 (0) 12 4 3 387 288 1,344
3  Ukraina 9 5 3 (0) 2 (0) 9 7 1,286 359 346 1,038
4  Szwecja 5 5 2 (1) 3 (0) 6 11 0,545 358 393 0,911
5  Finlandia 4 5 1 (0) 4 (1) 6 13 0,462 377 450 0,838
6  Rumunia 0 5 0 (0) 5 (0) 3 15 0,2 330 441 0,748

Źródło: www-old.cev.eu (ang.)
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     awans do 1/8 finału

     odpadnięcie z turnieju

Wyniki

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
18.08 20:30 (19:30) Rumunia  1:3  Turcja 25:23 10:25 20:25 17:25   3500 Raport
19.08 16:00 (15:00) Szwecja  3:2  Finlandia 24:26 17:25 25:19 27:25 15:13 560 Raport
19:00 (18:00) Holandia  3:0  Ukraina 25:17 25:12 25:22     560 Raport
20.08 17:30 (16:30) Finlandia  0:3  Holandia 10:25 10:25 18:25     550 Raport
20:30 (19:30) Turcja  3:0  Ukraina 25:14 25:19 26:24     310 Raport
21.08 17:30 (16:30) Finlandia  1:3  Ukraina 19:25 23:25 28:26 22:25   666 Raport
20:30 (19:30) Rumunia  0:3  Szwecja 21:25 17:25 16:25     3550 Raport
22.08 17:30 (16:30) Turcja  3:0  Szwecja 31:29 25:21 25:11     850 Raport
20:30 (19:30) Holandia  3:1  Rumunia 25:12 25:27 25:17 25:14   2500 Raport
23.08 17:30 (16:30) Ukraina  3:0  Szwecja 25:23 25:17 25:20     250 Raport
20:30 (19:30) Turcja  3:0  Finlandia 25:19 25:12 25:15     230 Raport
24.08 17:30 (16:30) Holandia  0:3  Turcja 21:25 21:25 20:25     850 Raport
20:30 (19:30) Rumunia  1:3  Finlandia 25:18 22:25 22:25 22:25   3600 Raport
25.08 17:30 (16:30) Szwecja  0:3  Holandia 21:25 20:25 13:25     350 Raport
20:30 (19:30) Rumunia  0:3  Ukraina 15:25 17:25 11:25     1650 Raport
1/8 finału Ćwierćfinały Półfinały Finał
                           
           
  Turcja  3
  Czechy  1  
  Turcja  3
    Polska  0  
  Polska  3
  Ukraina  1  
  Turcja  1
    Serbia  3  
  Serbia  3
  Węgry  0  
  Serbia  3
    Francja  1  
  Chorwacja  2
  Francja  3  
  Serbia  1
    Włochy  3
  Bułgaria  2
  Szwecja  3  
  Szwecja  0
    Holandia  3  
  Holandia  3
  Niemcy  1  
  Holandia  1
    Włochy  3   Mecz o 3. miejsce
  Włochy  3
  Belgia  1  
  Włochy  3   Turcja  3
    Rosja  0     Holandia  0
  Rosja  3
  Białoruś  1  


1/8 finału[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
Bułgaria Płowdiw (Grupa B i D)
28.08 17:30 (16:30) Holandia  3:1  Niemcy 25:22 23:25 25:19 25:23   670 Raport
20:30 (19:30) Bułgaria  2:3  Szwecja 25:12 21:25 22:25 25:14 17:19 3000 Raport
29.08 17:30 (16:30) Turcja  3:1  Czechy 25:13 22:25 25:14 25:13   1850 Raport
20:30 (19:30) Polska  3:1  Ukraina 21:25 25:21 25:22 25:17   320 Raport
Serbia Belgrad (Grupa A i C)
29.08 17:00 Chorwacja  2:3  Francja 25:16 21:25 25:22 22:25 12:15 820 Raport
20:00 Serbia  3:0  Węgry 25:20 25:19 25:17     6350 Raport
30.08 17:00 Włochy  3:1  Belgia 25:14 23:25 25:17 25:12   380 Raport
20:00 Rosja  3:1  Białoruś 27:25 25:20 19:25 25:23   615 Raport

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
Bułgaria Płowdiw
31.08 17:30 (16:30) Szwecja  0:3  Holandia 25:27 16:25 19:25     450 Raport
20:30 (19:30) Turcja  3:0  Polska 25:18 25:14 25:23     2300 Raport
Serbia Belgrad
01.09 17:00 Włochy  3:0  Rosja 25:20 25:8 25:15     1200 Raport
20:00 Serbia  3:1  Francja 22:25 25:18 25:7 25:20   6750 Raport

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
Serbia Belgrad
03.09 17:00 Turcja  1:3  Serbia 34:32 26:28 23:25 13:25   7300 Raport
20:00 Holandia  1:3  Włochy 19:25 17:25 25:16 18:25   2300 Raport

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
Serbia Belgrad
04.09 17:00 Turcja  3:0  Holandia 25:20 25:19 25:23     3600 Raport

Finał[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
Serbia Belgrad
04.09 20:00 Serbia  1:3  Włochy 26:24 22:25 19:25 11:25   20565 Raport

Nagrody indywidualne[edytuj | edytuj kod]

MVP Najlepsze
środkowe
Najlepsze
przyjmujące
Najlepsza
atakująca
Najlepsza
rozgrywająca
Najlepsza
libero
Włochy Paola Egonu Turcja Eda Erdem
Włochy Anna Danesi
Włochy Miriam Sylla
Włochy Elena Pietrini
Serbia Tijana Bošković Włochy Alessia Orro Włochy Monica De Gennaro

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja
Gold medal europe.svg  Włochy
Silver medal europe.svg  Serbia
Bronze medal europe.svg  Turcja
4.  Holandia
5.  Polska
6.  Rosja
7.  Francja
8.  Szwecja
9.  Bułgaria
10.  Chorwacja
11.  Niemcy
12.  Ukraina
13.  Belgia
14.  Białoruś
15.  Czechy
16.  Węgry
17.  Słowacja
18.  Finlandia
19.  Bośnia i Hercegowina
20.  Hiszpania
21.  Szwajcaria
22.  Grecja
23.  Rumunia
24.  Azerbejdżan

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Nie włączając reprezentacji Serbii i Czarnogóry oraz Jugosławii.
  2. Nie włączając reprezentacji Związku Radzieckiego.
  3. Nie włączając reprezentacji Czechosłowacji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]