French Open 2020

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
French Open 2020
Miejsce  Francja
Paryż, 16. dzielnica
Obiekt Stade Roland Garros
Nawierzchnia Ceglana
Data 27.09–11.10.2020
ATP Tour
Kategoria Wielki Szlem
Pula nagród 18 209 040 €
Drabinka 128S/128Q/64D
Dyrektor Guy Forget
WTA Tour
Kategoria Wielki Szlem
Pula nagród 19 694 806 $
Drabinka 128S/96Q/64D
Dyrektor Guy Forget
Zwycięzcy
Gra pojedyncza mężczyzn
Hiszpania Rafael Nadal
Gra podwójna mężczyzn
Niemcy Kevin Krawietz
Niemcy Andreas Mies
Gra pojedyncza kobiet
Polska Iga Świątek
Gra podwójna kobiet
Węgry Tímea Babos
Francja Kristina Mladenovic
2019 2021
Strona internetowa
Wielki Szlem 2020

French Open 2020 – ostatni, trzeci w sezonie tenisowy turniej wielkoszlemowy, który odbywał się w dniach 27 września–11 października, tradycyjnie na ceglanych kortach Stade Roland Garros w 16. dzielnicy Paryża. Była to 119. edycja rozgrywek. Pula nagród wynosiła 38 milionów euro[1].

W 2019 roku zakończyła się budowa rozsuwanego dachu nad Court Philippe Chatrier, a zawody w 2020 roku były pierwszymi, podczas których został on wykorzystany[2].

Z powodu pandemii COVID-19 French Open został przeniesiony z przełomu maja i czerwca na późniejszy termin. W ten sposób został rozegrany jako trzeci i ostatni, a nie tradycyjnie jako drugi turniej Wielkiego Szlema w sezonie. W trakcie jednego dnia zawodów widownia nie mogła być większa niż 1 tys. widzów[3]. Zawodnicy i obsługa podlegali testom na obecność koronawirusa. Obowiązywały uzgodnione z władzami wytyczne zgodne z protokołami dotyczącymi zdrowia i bezpieczeństwa, w tym przepisami dotyczącymi dystansu społecznego[4]. Podobnie jak w Nowym Jorku, również i tym razem zrezygnowano z organizacji zawodów gry mieszanej i turniejów legend[5].

Obrońcą tytułu w grze pojedynczej mężczyzn był dwunastokrotny zwycięzca turnieju, Rafael Nadal. Ashleigh Barty, zdobywczyni trofeum w grze pojedynczej kobiet sprzed roku, wycofała się ze startu w zawodach[6].

W grze pojedynczej mężczyzn Rafael Nadal po raz trzynasty zdobył trofeum, pokonując w finale 6:0, 6:2, 7:5 Novaka Đokovicia. W grze pojedynczej kobiet Iga Świątek triumfowała nad Sofią Kenin wynikiem 6:4, 6:1. W deblu mężczyzn tytuł obronili Kevin Krawietz i Andreas Mies, którzy triumfowali w finale 6:3, 7:5 nad parą Mate PavićBruno Soares. W grze podwójnej kobiet po raz drugi z rzędu zwyciężyły Tímea Babos i Kristina Mladenovic, które w finale pokonały Alexę Guarachi i Desirae Krawczyk 6:4, 7:5.

Dominic Stephan Sticker zwyciężył w rozgrywkach singlowych chłopców z Leandrem Riedim 6:2, 6:4. W rozrywkach dziewcząt Elsa Jacquemot pokonała Alinę Czarajewą wynikiem 4:6, 6:4, 6:2. Flavio Cobolli i Dominic Stephan Stricker wygrali 6:2, 6:4 z Brunem Oliveirą i Natanem Rodriguesem w finale gry podwójnej chłopców. W pojedynku o mistrzostwo w grze podwójnej dziewcząt Eleonora Alvisi i Lisa Pigato pokonały Mariję Bondarienko i Dianę Sznajdier 7:6(3), 6:4.

Alfie Hewett poprzez pokonanie Joachima Gérarda 6:4, 4:6, 6:3 został mistrzem w grze pojedynczej mężczyzn na wózkach. Yui Kamiji zwyciężyła w grze pojedynczej kobiet na wózkach, pokonując w finale Momoko Ohtani 6:2, 6:1. Triumfatorem zawodów singlowych na quadach został Dylan Alcott, który pokonał Andrew Lapthorne’a wynikiem 6:2, 6:2. W deblu na wózkach mistrzami zostali Alfie Hewett oraz Gordon Reid, którzy w ostatnim meczu pokonali Gustava Fernándeza i Shingo Kuniedę 7:6(4), 1:6, 10–3. W grze podwójnej kobiet na wózkach triumfowały Diede de Groot i Aniek van Koot dzięki wygranej 7:6(2), 3:6, 10–8 odniesionej nad Yui Kamiji i Jordanne Whiley. W grze podwójnej na quadach zwycięstwo odnieśli Sam Schröder wraz z Davidem Wagnerem, którzy w pojedynku o mistrzostwo pokonali Dylana Alcotta i Andrew Lapthorne’a wynikiem 4:6, 7:5, 10–8.

Turnieje seniorskie[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
                                                   
  1  Serbia Novak Đoković 4 6 6 6  
17  Hiszpania Pablo Carreño-Busta 6 2 3 4  
  1  Serbia Novak Đoković 6 6 5 4 6  
  5  Grecja Stefanos Tsitsipas 3 2 7 6 1  
13  Rosja Andriej Rublow 5 2 3
  5  Grecja Stefanos Tsitsipas 7 6 6  
    1  Serbia Novak Đoković 0 2 5
  2  Hiszpania Rafael Nadal 6 6 7
  12  Argentyna Diego Schwartzman 7 5 66 7 6  
3  Austria Dominic Thiem 61 7 7 65 2  
12  Argentyna Diego Schwartzman 3 3 60
  2  Hiszpania Rafael Nadal 6 6 7  
 Włochy Jannik Sinner 64 4 1
  2  Hiszpania Rafael Nadal 7 6 6  
  Ćwierćfinały Półfinały Finał
   Polska Iga Świątek 6 6  
Q  Włochy Martina Trevisan 3 1  
   Polska Iga Świątek 6 6  
  Q  Argentyna Nadia Podoroska 2 1  
3  Ukraina Elina Switolina 2 4
  Q  Argentyna Nadia Podoroska 6 6  
     Polska Iga Świątek 6 6
  4  Stany Zjednoczone Sofia Kenin 4 1
   Stany Zjednoczone Danielle Collins 4 6 0  
4  Stany Zjednoczone Sofia Kenin 6 4 6  
4  Stany Zjednoczone Sofia Kenin 6 7
  7  Czechy Petra Kvitová 4 5  
7  Czechy Petra Kvitová 6 6
   Niemcy Laura Siegemund 3 3  
  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Kolumbia Juan Sebastián Cabal
 Kolumbia Robert Farah
610 6 7  
 Dania Frederik Nielsen
 Niemcy Tim Pütz
7 4 67  
  1  Kolumbia Juan Sebastián Cabal
 Kolumbia Robert Farah
64 5  
  7  Chorwacja Mate Pavić
 Brazylia Bruno Soares
7 7  
3  Stany Zjednoczone Rajeev Ram
 Wielka Brytania Joe Salisbury
6 4 5
  7  Chorwacja Mate Pavić
 Brazylia Bruno Soares
4 6 7  
    7  Chorwacja Mate Pavić
 Brazylia Bruno Soares
3 5
  8  Niemcy Kevin Krawietz
 Niemcy Andreas Mies
6 7
  9  Holandia Wesley Koolhof
 Chorwacja Nikola Mektić
6 6  
 Stany Zjednoczone Nicholas Monroe
 Stany Zjednoczone Tommy Paul
4 4  
9  Holandia Wesley Koolhof
 Chorwacja Nikola Mektić
3 5
  8  Niemcy Kevin Krawietz
 Niemcy Andreas Mies
6 7  
8  Niemcy Kevin Krawietz
 Niemcy Andreas Mies
6 6
  13  Wielka Brytania Jamie Murray
 Wielka Brytania Neal Skupski
4 4  
  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  14  Chile Alexa Guarachi
 Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk
6 6  
7  Japonia Shūko Aoyama
 Japonia Ena Shibahara
0 4  
  14  Chile Alexa Guarachi
 Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk
7 1 6  
   Stany Zjednoczone Nicole Melichar
 Polska Iga Świątek
65 6 4  
 Stany Zjednoczone Asia Muhammad
 Stany Zjednoczone Jessica Pegula
3 4
   Stany Zjednoczone Nicole Melichar
 Polska Iga Świątek
6 6  
    14  Chile Alexa Guarachi
 Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk
4 5
  2  Węgry Tímea Babos
 Francja Kristina Mladenovic
6 7
  9  Stany Zjednoczone Sofia Kenin
 Stany Zjednoczone Bethanie Mattek-Sands
6 4 2  
4  Czechy Barbora Krejčíková
 Czechy Kateřina Siniaková
1 6 6  
4  Czechy Barbora Krejčíková
 Czechy Kateřina Siniaková
2 6 5
  2  Węgry Tímea Babos
 Francja Kristina Mladenovic
6 4 7  
 Ukraina Marta Kostiuk
 Białoruś Alaksandra Sasnowicz
2 5
  2  Węgry Tímea Babos
 Francja Kristina Mladenovic
6 7  

Turnieje juniorskie[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
   Austria Lukas Neumayer 3 3  
7  Szwajcaria Dominic Stephan Stricker 6 6  
  7  Szwajcaria Dominic Stephan Sticker 6 5 6  
   Argentyna Juan Bautista Torres 0 7 0  
 Argentyna Juan Bautista Torres 7 65 6
   Francja Lilian Marmousez 64 7 1  
    7  Szwajcaria Dominic Stephan Sticker 6 6
  8  Szwajcaria Leandro Riedi 2 4
  8  Szwajcaria Leandro Riedi 4 6 6  
 Argentyna Alex Barrena 6 1 2  
8  Szwajcaria Leandro Riedi 6 6
   Holandia Guy den Ouden 3 1  
WC  Francja Sean Cuenin 3 4
   Holandia Guy den Ouden 6 6  
  Ćwierćfinały Półfinały Finał
   Rosja Alina Czarajewa 6 6  
9  Niemcy Alexandra Vecic 2 3  
   Rosja Alina Czarajewa 65 6 7  
  4  Rosja Polina Kudiermietowa 7 2 5  
4  Rosja Polina Kudiermietowa 6 7
   Francja Océane Babel 3 5  
     Rosja Alina Czarajewa 6 4 2
  3  Francja Elsa Jacquemot 4 6 6
  10  Białoruś Kristina Dmitruk 4 4  
3  Francja Elsa Jacquemot 6 6  
3  Francja Elsa Jacquemot 6 6
  2  Filipiny Alexandra Eala 3 2  
 Czechy Linda Nosková 6 3 2
  2  Filipiny Alexandra Eala 4 6 6  
  Ćwierćfinały Półfinały Finał
   Wielka Brytania Arthur Fery
 Wielka Brytania Felix Gill
4 6 3  
8  Brazylia Bruno Oliveira
 Brazylia Natan Rodrigues
6 3 10  
  8  Brazylia Bruno Oliveira
 Brazylia Natan Rodrigues
6 6  
   Czechy Martin Krumich
 Czechy Dalibor Svrčina
2 4  
 Czechy Martin Krumich
 Czechy Dalibor Svrčina
7 0
  7  Polska Mikołaj Lorens
 Łotwa Kārlis Ozoliņš
63 0k  
    8  Brazylia Bruno Oliveira
 Brazylia Natan Rodrigues
2 4
  3  Włochy Flavio Cobolli
 Szwajcaria Dominic Stephan Stricker
6 6
   Francja Terence Atmane
 Włochy Leonardo Malgaroli
2 1  
3  Włochy Flavio Cobolli
 Szwajcaria Dominic Stephan Stricker
6 6  
3  Włochy Flavio Cobolli
 Szwajcaria Dominic Stephan Stricker
6 5 10
   Francja Lilian Marmousez
 Francja Giovanni Mpetshi Perricard
3 7 6  
 Serbia Hamad Međedović
 Rosja Marat Szaripow
62 0
   Francja Lilian Marmousez
 Francja Giovanni Mpetshi Perricard
7 6  
  Ćwierćfinały Półfinały Finał
   Hiszpania Jéssica Bouzas Maneiro
 Urugwaj Guillermina Grant
6 66 10  
6  Białoruś Kristina Dmitruk
 Białoruś Jana Kołodynska
3 7 8  
   Hiszpania Jéssica Bouzas Maneiro
 Urugwaj Guillermina Grant
7 2 4  
  5  Rosja Marija Bondarienko
 Rosja Diana Sznajdier
5 6 10  
 Francja Julie Belgraver
 Francja Célia-Belle Mohr
1 3
  5  Rosja Marija Bondarienko
 Rosja Diana Sznajdier
6 6  
    5  Rosja Marija Bondarienko
 Rosja Diana Sznajdier
63 4
   Włochy Eleonora Alvisi
 Włochy Lisa Pigato
7 6
  WC  Japonia Mei Hasegawa
 Japonia Erika Matsuda
4 0  
 Włochy Eleonora Alvisi
 Włochy Lisa Pigato
6 6  
 Włochy Eleonora Alvisi
 Włochy Lisa Pigato
6 2 10
  2  Łotwa Kamilla Bartone
 Rosja Oksana Sielechmietjewa
3 6 7  
 Stany Zjednoczone Elizabeth Coleman
 Stany Zjednoczone Madison Sieg
6 1 8
  2  Łotwa Kamilla Bartone
 Rosja Oksana Sielechmietjewa
1 6 10  

Turnieje zawodników na wózkach[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Japonia Shingo Kunieda 6 6  
WC  Francja Frédéric Cattaneo 2 0  
  1  Japonia Shingo Kunieda 5 6 4  
   Belgia Joachim Gérard 7 2 6  
 Francja Nicolas Peifer 4 3
   Belgia Joachim Gérard 6 6  
     Belgia Joachim Gérard 4 6 3
   Wielka Brytania Alfie Hewett 6 4 6
   Francja Stéphane Houdet 5 3  
 Wielka Brytania Alfie Hewett 7 6  
 Wielka Brytania Alfie Hewett 7 7
  2  Argentyna Gustavo Fernández 65 5  
 Wielka Brytania Gordon Reid 3 3
  2  Argentyna Gustavo Fernández 6 6  
  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Holandia Diede de Groot 6 0 6  
 Wielka Brytania Jordanne Whiley 3 6 1  
  1  Holandia Diede de Groot 5 4  
   Japonia Momoko Ohtani 7 6  
 Południowa Afryka Kgothatso Montjane 4 1
   Japonia Momoko Ohtani 6 6  
     Japonia Momoko Ohtani 2 1
  2  Japonia Yui Kamiji 6 6
  WC  Francja Charlotte Famin 4 6 3  
 Holandia Aniek van Koot 6 4 6  
 Holandia Aniek van Koot 2 2
  2  Japonia Yui Kamiji 6 6  
 Holandia Marjolein Buis 7 2 1
  2  Japonia Yui Kamiji 67 6 6  
Półfinały   Finał
1  Francja Stéphane Houdet
 Francja Nicolas Peifer
6 3 10  
 Argentyna Gustavo Fernández
 Japonia Shingo Kunieda
3 6 12      Argentyna Gustavo Fernández
 Japonia Shingo Kunieda
64 6 3
 Francja Frédéric Cattaneo
 Belgia Joachim Gérard
3 62   2  Wielka Brytania Alfie Hewett
 Wielka Brytania Gordon Reid
7 1 10
2  Wielka Brytania Alfie Hewett
 Wielka Brytania Gordon Reid
6 7  
Półfinały   Finał
1  Holandia Diede de Groot
 Holandia Aniek van Koot
6 6  
 Południowa Afryka Kgothatso Montjane
 Japonia Momoko Ohtani
3 4     1  Holandia Diede de Groot
 Holandia Aniek van Koot
7 3 10
 Holandia Marjolein Buis
 Francja Charlotte Famin
0 1   2  Japonia Yui Kamiji
 Wielka Brytania Jordanne Whiley
62 6 8
2  Japonia Yui Kamiji
 Wielka Brytania Jordanne Whiley
6 6  
  Półfinały Finał
                         
  1  Australia Dylan Alcott 6 6  
WC  Holandia Sam Schröder 2 4  
  1  Australia Dylan Alcott 6 6
  2  Wielka Brytania Andrew Lapthorne 2 2
 Stany Zjednoczone David Wagner 3 6 3
  2  Wielka Brytania Andrew Lapthorne 6 2 6     Mecz o 3. miejsce
  WC  Holandia Sam Schröder 6 6
   Stany Zjednoczone David Wagner 4 3
Finał
1  Australia Dylan Alcott
 Wielka Brytania Andrew Lapthorne
6 5 8
2  Holandia Sam Schröder
 Stany Zjednoczone David Wagner
4 7 10

Rezygnacje[edytuj | edytuj kod]

Z udziału w zawodach zrezygnowali następujący zawodnicy oraz zawodniczki:

Mężczyźni

Kobiety

Dzikie karty[edytuj | edytuj kod]

Francuska federacja tenisowa przyznała dzikie karty zawodnikom, którzy nie uzyskali bezpośredniego awansu do turnieju głównego.

Gra pojedyncza mężczyzn

Francja Elliot Benchetrit[13]
Francja Hugo Gaston[13]
Francja Quentin Halys[13]
Francja Antoine Hoang[13]
Francja Maxime Janvier[13]
Francja Harold Mayot[13]
Wielka Brytania Andy Murray[13]
Francja Arthur Rinderknech[13]

Gra pojedyncza kobiet

Kanada Eugenie Bouchard[13]
Francja Clara Burel[13]
Francja Elsa Jacquemot[13]
Francja Chloé Paquet[13]
Francja Pauline Parmentier[13]
Francja Diane Parry[13]
Bułgaria Cwetana Pironkowa[13]
Francja Harmony Tan[13]

Gra podwójna mężczyzn

Francja Grégoire Barrère / Francja Quentin Halys
Francja Benjamin Bonzi / Francja Antoine Hoang
Francja Arthur Cazaux / Francja Harold Mayot
Francja Enzo Couacaud / Francja Albano Olivetti
Francja Corentin Denolly / Francja Kyrian Jacquet
Francja Hugo Gaston / Francja Ugo Humbert
Francja Manuel Guinard / Francja Arthur Rinderknech

Gra podwójna kobiet

Francja Tessah Andrianjafitrimo / Francja Chloé Paquet
Francja Clara Burel / Francja Jessika Ponchet
Francja Alizé Cornet / Francja Pauline Parmentier
Francja Aubane Droguet / Francja Séléna Janicijevic
Kanada Leylah Annie Fernandez / Francja Diane Parry
Francja Amandine Hesse / Francja Harmony Tan
Francja Elsa Jacquemot / Francja Elixane Lechemia

Kwalifikanci[edytuj | edytuj kod]

Zawodnikom z miejsc niezapewniających bezpośredniego udziału w turnieju przysługuje prawo startu w kwalifikacjach, zarówno w singlu kobiet, jak i mężczyzn.

Gra pojedyncza mężczyzn

  1. Ekwador Emilio Gómez
  2. Hiszpania Pedro Martínez
  3. Austria Jurij Rodionov
  4. Stany Zjednoczone Michael Mmoh
  5. Włochy Marco Cecchinato
  6. Kanada Steven Diez
  7. Stany Zjednoczone Sebastian Korda
  8. Stany Zjednoczone Jack Sock
  9. Szwajcaria Henri Laaksonen
  10. Francja Benjamin Bonzi
  11. Czechy Tomáš Macháč
  12. Wielka Brytania Liam Broady
  13. Serbia Nikola Milojević
  14. Niemcy Daniel Altmaier
  15. Australia Aleksandar Vukic
  16. Włochy Lorenzo Giustino

Gra pojedyncza kobiet

  1. Rosja Kamilla Rachimowa
  2. Ukraina Marta Kostiuk
  3. Egipt Majar Szarif
  4. Włochy Sara Errani
  5. Rumunia Irina Bara
  6. Dania Clara Tauson
  7. Stany Zjednoczone Varvara Lepchenko
  8. Argentyna Nadia Podoroska
  9. Włochy Martina Trevisan
  10. Austria Barbara Haas
  11. Rumunia Monica Niculescu
  12. Meksyk Renata Zarazúa

Szczęśliwi przegrani[edytuj | edytuj kod]

Zawodnicy, którzy przegrali w fazie kwalifikacyjnej, mogli wystąpić w turnieju jako szczęśliwi przegrani.

Gra pojedyncza mężczyzn

  1. Kolumbia Daniel Elahi Galán
  2. Chińskie Tajpej Jason Jung
  3. Australia Marc Polmans

Gra pojedyncza kobiet

  1. Australia Astra Sharma

Obrońcy tytułów[edytuj | edytuj kod]

Tabela prezentuje obrońców tytułu oraz mistrzów z roku 2020.

Konkurencja Obrońcy tytułu Mistrzowie 2020
gra pojedyncza mężczyzn Hiszpania Rafael Nadal Hiszpania Rafael Nadal
gra pojedyncza kobiet Australia Ashleigh Barty Polska Iga Świątek
gra podwójna mężczyzn Niemcy Kevin Krawietz
Niemcy Andreas Mies
Niemcy Kevin Krawietz
Niemcy Andreas Mies
gra podwójna kobiet Węgry Tímea Babos
Francja Kristina Mladenovic
Węgry Tímea Babos
Francja Kristina Mladenovic
gra pojedyncza chłopców Dania Holger Vitus Nødskov Rune Szwajcaria Dominic Stephan Sticker
gra pojedyncza dziewcząt Kanada Leylah Annie Fernandez Francja Elsa Jacquemot
gra podwójna chłopców Brazylia Matheus Pucinelle De Almeida
Argentyna Thiago Agustín Tirante
Włochy Flavio Cobolli
Szwajcaria Dominic Stephan Stricker
gra podwójna dziewcząt Stany Zjednoczone Chloe Beck
Stany Zjednoczone Emma Navarro
Włochy Eleonora Alvisi
Włochy Lisa Pigato
gra pojedyncza mężczyzn na wózkach Argentyna Gustavo Fernández Wielka Brytania Alfie Hewett
gra pojedyncza kobiet na wózkach Holandia Diede de Groot Japonia Yui Kamiji
gra pojedyncza na quadach Australia Dylan Alcott Australia Dylan Alcott
gra podwójna mężczyzn na wózkach Argentyna Gustavo Fernández
Japonia Shingo Kunieda
Wielka Brytania Alfie Hewett
Wielka Brytania Gordon Reid
gra podwójna kobiet na wózkach Holandia Diede de Groot
Holandia Aniek van Koot
Holandia Diede de Groot
Holandia Aniek van Koot
gra podwójna na quadach Australia Dylan Alcott
Stany Zjednoczone David Wagner
Holandia Sam Schröder
Stany Zjednoczone David Wagner

Porażki rozstawionych[edytuj | edytuj kod]

Poniższe tabele prezentują porażki zawodników z rozstawieniem z podziałem na dzień zawodów, datę i rundę, w której tenisista odpadł.

Dzień Data Etap Zwycięzca Pokonany Wynik
1. 27 września 1. runda Włochy Jannik Sinner Belgia David Goffin (11) 7:5, 6:0, 6:3
Słowacja Norbert Gombos Chorwacja Borna Ćorić (24) 6:4, 3:6, 6:3, 6:4
Włochy Marco Cecchinato (Q) Australia Alex de Minaur (25) 7:6(9), 6:4, 6:0
Japonia Kei Nishikori Wielka Brytania Daniel Evans (32) 1:6, 6:1, 7:6(3), 1:6, 6:4
2. 28 września Węgry Márton Fucsovics Rosja Daniił Miedwiediew (4) 6:4, 7:6(3), 2:6, 6:1
Kazachstan Aleksandr Bublik Francja Gaël Monfils (8) 6:4, 7:5, 3:6, 6:3
Kazachstan Michaił Kukuszkin Włochy Fabio Fognini (14) 7:5, 3:6, 7:6(1), 6:0
Japonia Yoshihito Nishioka Kanada Félix Auger-Aliassime (19) 7:5, 6:3, 6:3
Serbia Nikola Milojević (Q) Serbia Filip Krajinović (26) 6:4, 3:6, 6:3, 6:1
Stany Zjednoczone Tennys Sandgren Polska Hubert Hurkacz (29) 7:5, 2:6, 4:6, 7:6(1), 11:9
3. 29 września Brazylia Thiago Monteiro Gruzja Nikoloz Basilaszwili (31) 7:5, 6:4, 6:2
4. 30 września 2. runda Stany Zjednoczone Sebastian Korda (Q) Stany Zjednoczone John Isner (21) 6:4, 6:4, 2:6, 6:4
Argentyna Federico Coria Francja Benoît Paire (23) 7:6(3), 4:6, 6:3, 6:1
5. 1 października Hiszpania Roberto Carballés Baena Kanada Denis Shapovalov (9) 7:5, 6:7(5), 6:3, 3:6, 8:6
Południowa Afryka Kevin Anderson (PR) Serbia Dušan Lajović (22) 6:2, 6:4, 4:6, 3:6, 6:3
Niemcy Daniel Altmaier (Q) Niemcy Jan-Lennard Struff (30) 6:3, 7:6(4), 6:3
6. 2 października 3. runda Francja Hugo Gaston (WC) Szwajcaria Stan Wawrinka (16) 2:6, 6:3, 6:3, 4:6, 6:0
Włochy Lorenzo Sonego Stany Zjednoczone Taylor Fritz (27) 7:6(5), 6:3, 7:6(17)
Austria Dominic Thiem (3) Norwegia Casper Ruud (28) 6:4, 6:3, 6:1
7. 3 października Niemcy Daniel Altmaier (Q) Włochy Matteo Berrettini (7) 6:2, 7:6(5), 6:4
Hiszpania Pablo Carreño-Busta (17) Hiszpania Roberto Bautista-Agut (10) 6:4, 6:3, 5:7, 6:4
Rosja Karen Chaczanow (15) Chile Cristian Garín (20) 6:2, 3:6, 6:4, 6:2
8. 4 października 4. runda Włochy Jannik Sinner Niemcy Alexander Zverev (6) 6:3, 6:3, 4:6, 6:3
9. 5 października Serbia Novak Đoković (1) Rosja Karen Chaczanow (15) 6:4, 6:3, 6:3
Grecja Stefanos Tsitsipas (5) Bułgaria Grigor Dimitrow (18) 6:3, 7:6(9), 6:2
10. 6 października Ćwierćfinał Argentyna Diego Schwartzman (12) Austria Dominic Thiem (3) 7:6(1), 5:7, 6:7(6), 7:6(5), 6:2
11. 7 października Grecja Stefanos Tsitsipas (5) Rosja Andriej Rublow (13) 7:5, 6:2, 6:3
Serbia Novak Đoković (1) Hiszpania Pablo Carreño-Busta (17) 4:6, 6:2, 6:3, 6:4
13. 9 października Półfinał Serbia Novak Đoković (1) Grecja Stefanos Tsitsipas (5) 6:3, 6:2, 5:7, 4:6, 6:1
Hiszpania Rafael Nadal (2) Argentyna Diego Schwartzman (12) 6:3, 6:3, 7:6(0)
15. 11 października Finał Hiszpania Rafael Nadal (2) Serbia Novak Đoković (1) 6:0, 6:2, 7:5
Dzień Data Etap Zwyciężczyni Pokonana Wynik
1. 27 września 1. runda Stany Zjednoczone Cori Gauff Wielka Brytania Johanna Konta (9) 6:3, 6:3
Francja Caroline Garcia Estonia Anett Kontaveit (17) 6:4, 3:6, 6:4
Australia Darja Gawriłowa (PR) Ukraina Dajana Jastremśka (24) 6:4, 6:3
2. 28 września Chińska Republika Ludowa Zhang Shuai Stany Zjednoczone Madison Keys (12) 6:3, 7:6(2)
Polska Iga Świątek Czechy Markéta Vondroušová (15) 6:1, 6:2
Słowenia Kaja Juvan Niemcy Angelique Kerber (18) 6:3, 6:3
Stany Zjednoczone Christina McHale Czechy Karolína Muchová (22) 6:2, 6:4
Rosja Anastasija Pawluczenkowa Rosja Swietłana Kuzniecowa (28) 6:1, 2:6, 6:1
Kanada Leylah Annie Fernandez Polska Magda Linette (31) 1:6, 6:2, 6:3
3. 29 września Niemcy Julia Görges Stany Zjednoczone Alison Riske (19) 6:3, 6:7(4), 6:1
Dania Clara Tauson (Q) Stany Zjednoczone Jennifer Brady (21) 6:4, 3:6, 9:7
Rumunia Irina Bara (Q) Chorwacja Donna Vekić (26) 6:3, 6:4
4. 30 września 2. runda Bułgaria Cwetana Pironkowa (WC) Stany Zjednoczone Serena Williams (6) walkower
Słowacja Anna Karolína Schmiedlová (PR) Białoruś Wiktoryja Azaranka (10) 6:2, 6:2
Argentyna Nadia Podoroska (Q) Kazachstan Julija Putincewa (23) 6:3, 1:6, 6:2
Czechy Barbora Krejčíková Czechy Barbora Strýcová (32) 6:4, 3:6, 6:3
5. 1 października Łotwa Jeļena Ostapenko Czechy Karolína Plíšková (2) 6:4, 6:2
Francja Fiona Ferro Kazachstan Jelena Rybakina (14) 6:3, 4:6, 6:2
Hiszpania Paula Badosa Stany Zjednoczone Sloane Stephens (29) 6:4, 4:6, 6:2
6. 2 października 3. runda Francja Caroline Garcia Belgia Elise Mertens (16) 1:6, 6:4, 7:5
Włochy Martina Trevisan (Q) Grecja Maria Sakari (20) 1:6, 7:6(6), 6:3
Rumunia Simona Halep (1) Stany Zjednoczone Amanda Anisimova (25) 6:0, 6:1
Ukraina Elina Switolina (3) Rosja Jekatierina Aleksandrowa (27) 6:4, 7:5
7. 3 października Tunezja Uns Dżabir (30) Białoruś Aryna Sabalenka (8) 7:6(7), 2:6, 6:3
Stany Zjednoczone Danielle Collins Hiszpania Garbiñe Muguruza (11) 7:5, 2:6, 6:4
Niemcy Laura Siegemund Chorwacja Petra Martić (13) 6:7(5), 6:3, 6:0
8. 4 października 4. runda Polska Iga Świątek Rumunia Simona Halep (1) 6:1, 6:2
Włochy Martina Trevisan (Q) Holandia Kiki Bertens (5) 6:4, 6:4
10. 6 października Stany Zjednoczone Danielle Collins Tunezja Uns Dżabir (30) 6:4, 4:6, 6:4
Ćwierćfinał Argentyna Nadia Podoroska (Q) Ukraina Elina Switolina (3) 6:2, 6:4
12. 8 października Półfinał Stany Zjednoczone Sofia Kenin (4) Czechy Petra Kvitová (7) 6:4, 7:5
14. 10 października Finał Polska Iga Świątek Stany Zjednoczone Sofia Kenin (4) 6:4, 6:1
Dzień Data Etap Zwycięzcy Pokonani Wynik
3. 29 września 1. runda Francja Benjamin Bonzi
Francja Antoine Hoang (WC)
Południowa Afryka Raven Klaasen
Austria Oliver Marach (10)
6:3, 3:6, 6:2
5. 1 października 2. runda Stany Zjednoczone Nicholas Monroe
Stany Zjednoczone Tommy Paul
Polska Łukasz Kubot
Brazylia Marcelo Melo (4)
7:5, 2:6, 6:3
6. 2 października Dania Frederik Nielsen
Niemcy Tim Pütz
Australia John Peers
Nowa Zelandia Michael Venus (11)
7:6(3), 6:3
7. 3 października Urugwaj Pablo Cuevas
Hiszpania Feliciano López
Stany Zjednoczone Austin Krajicek
Chorwacja Franko Škugor (16)
7:5, 6:4
3. runda Wielka Brytania Jamie Murray
Wielka Brytania Neal Skupski (13)
Hiszpania Marcel Granollers
Argentyna Horacio Zeballos (2)
6:3, 4:6, 6:4
Stany Zjednoczone Rajeev Ram
Wielka Brytania Joe Salisbury (3)
Francja Jérémy Chardy
Francja Fabrice Martin (14)
6:3, 6:2
8. 4 października Dania Frederik Nielsen
Niemcy Tim Pütz
Chorwacja Ivan Dodig
Słowacja Filip Polášek (5)
7:5, 5:7, 6:4
Holandia Wesley Koolhof
Chorwacja Nikola Mektić (9)
Francja Pierre-Hugues Herbert
Francja Nicolas Mahut (6)
6:2, 7:6(3)
Chorwacja Mate Pavić
Brazylia Bruno Soares (7)
Holandia Jean-Julien Rojer
Rumunia Horia Tecău (12)
7:5, 1:6, 6:3
Kolumbia Juan Sebastián Cabal
Kolumbia Robert Farah (1)
Austria Jürgen Melzer
Francja Édouard Roger-Vasselin (15)
4:6, 7:6(3), 7:6(3)
9. 5 października Ćwierćfinał Chorwacja Mate Pavić
Brazylia Bruno Soares (7)
Stany Zjednoczone Rajeev Ram
Wielka Brytania Joe Salisbury (3)
4:6, 6:4, 7:5
10. 6 października Niemcy Kevin Krawietz
Niemcy Andreas Mies (8)
Wielka Brytania Jamie Murray
Wielka Brytania Neal Skupski (13)
6:4, 6:4
12. 8 października Półfinał Chorwacja Mate Pavić
Brazylia Bruno Soares (7)
Kolumbia Juan Sebastián Cabal
Kolumbia Robert Farah (1)
7:6(4), 7:5
Niemcy Kevin Krawietz
Niemcy Andreas Mies (8)
Holandia Wesley Koolhof
Chorwacja Nikola Mektić (9)
6:3, 7:5
14. 10 października Finał Niemcy Kevin Krawietz
Niemcy Andreas Mies (8)
Chorwacja Mate Pavić
Brazylia Bruno Soares (7)
6:3, 7:5
Dzień Data Etap Zwyciężczynie Pokonane Wynik
4. 30 września 1. runda Rosja Warwara Graczowa
Włochy Jasmine Paolini
Ukraina Ludmyła Kiczenok
Ukraina Nadija Kiczenok (15)
6:3, 4:6, 6:4
5. 1 października Ukraina Marta Kostiuk
Białoruś Alaksandra Sasnowicz
Czechy Lucie Hradecká
Słowenia Andreja Klepač (11)
6:4, 6:1
6. 2 października 2. runda Stany Zjednoczone Nicole Melichar
Polska Iga Świątek
Niemcy Laura Siegemund
Rosja Wiera Zwonariowa (12)
6:3, krecz
7. 3 października Stany Zjednoczone Asia Muhammad
Stany Zjednoczone Jessica Pegula
Belgia Elise Mertens
Białoruś Aryna Sabalenka (3)
3:6, 6:1, 6:4
8. 4 października 3. runda Chile Alexa Guarachi
Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk (14)
Chińskie Tajpej Hsieh Su-wei
Czechy Barbora Strýcová (1)
6:4, 7:5
Ukraina Marta Kostiuk
Białoruś Alaksandra Sasnowicz
Kanada Gabriela Dabrowski
Łotwa Jeļena Ostapenko (5)
6:4, 6:4
Stany Zjednoczone Sofia Kenin
Stany Zjednoczone Bethanie Mattek-Sands (9)
Rosja Wieronika Kudiermietowa
Chińska Republika Ludowa Zhang Shuai (8)
6:2, 3:6, 6:4
Japonia Shūko Aoyama
Japonia Ena Shibahara (7)
Stany Zjednoczone Hayley Carter
Brazylia Luisa Stefani (10)
6:4, 7:5
Stany Zjednoczone Asia Muhammad
Stany Zjednoczone Jessica Pegula
Stany Zjednoczone Cori Gauff
Stany Zjednoczone Caty McNally (16)
7:6(5), 6:3
9. 5 października Stany Zjednoczone Nicole Melichar
Polska Iga Świątek
Czechy Květa Peschke
Holandia Demi Schuurs (6)
6:3, 6:4
Czechy Barbora Krejčíková
Czechy Kateřina Siniaková (4)
Słowacja Viktória Kužmová
Czechy Kristýna Plíšková (13)
6:4, 6:2
10. 6 października Ćwierćfinał Czechy Barbora Krejčíková
Czechy Kateřina Siniaková (4)
Stany Zjednoczone Sofia Kenin
Stany Zjednoczone Bethanie Mattek-Sands (9)
1:6, 6:4, 6:2
11. 7 października Chile Alexa Guarachi
Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk (14)
Japonia Shūko Aoyama
Japonia Ena Shibahara (7)
6:0, 6:4
13. 9 października Półfinał Węgry Tímea Babos
 Francja Kristina Mladenovic (2)
Czechy Barbora Krejčíková
Czechy Kateřina Siniaková (4)
6:2, 4:6, 7:5
15. 11 października Finał Węgry Tímea Babos
 Francja Kristina Mladenovic (2)
Chile Alexa Guarachi
Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk (14)
6:4, 7:5

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Angana oy: REPORTS: French Open 2020 Prize Money to Drop Just Ten Percent Despite Revenue Hit (ang.). essentiallysports.com, 2020-09-08. [dostęp 2020-09-19].
  2. Ben Church: French Open welcomes new retractable roof on Philippe-Chatrier court (ang.). edition.cnn.com, 2020-02-05. [dostęp 2020-09-19].
  3. Rafał Smoliński: Tenis. Roland Garros z ograniczoną liczbą osób. Na trybuny wejdzie 1000 widzów (pol.). sportowefakty.wp.pl, 2020-09-25. [dostęp 2020-09-27].
  4. Press Association: Coronavirus forces further restrictions on French Open spectator numbers (ang.). bt.com, 2020-09-17. [dostęp 2020-09-19].
  5. Aurélie Sacchelli: Roland-Garros: Le stade divisé en trois, 11 500 spectateurs au maximum (fr.). 24matins.fr, 2020-09-07. [dostęp 2020-10-03].
  6. a b c PAP: French Open: Osaka wycofała się z powodu kontuzji uda (pol.). onet.pl, 2020-09-18. [dostęp 2020-09-19].
  7. a b c d e f pqv/łup: Trudne losowanie Polaków w Roland Garros. Świątek trafiła na ubiegłoroczną finalistkę (pol.). eurosport.tvn24.pl, 2020-09-24. [dostęp 2020-09-28].
  8. a b c d e f g h i j Eurosport: Federer and Kyrgios big name absentees from French Open as Nadal eyes 13th title (ang.). eurosport.co.uk, 2020-09-02. [dostęp 2020-09-19].
  9. a b Rafał Smoliński: Tenis. Roland Garros: Kamil Majchrzak w głównej drabince. Z gry w Paryżu zrezygnował Lucas Pouille (pol.). sportowefakty.wp.pl, 2020-09-17. [dostęp 2020-09-19].
  10. Amaury Launey: Roland-Garros – Peu de chances de voir Bianca Andreescu, Dodin y sera (fr.). tennisactu.net, 2020-09-12. [dostęp 2020-09-19].
  11. Diego Barbiani: Ufficiale: Naomi Osaka rinuncia al Roland Garros (wł.). oktennis.it, 2020-09-18. [dostęp 2020-09-19].
  12. Aude MAZ: Roland-Garros – Après Barty, Townsend renonce: Dodin dans le tableau (fr.). tennisactu.net, 2020-09-11. [dostęp 2020-09-19].
  13. a b c d e f g h i j k l m n o p A wild card for Andy Murray and…? (ang.). rolandgarros.com, 2020-09-14. [dostęp 2020-09-19].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]