Bal w Moulin de la Galette

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bal w Moulin de la Galette
Ilustracja
Autor Auguste Renoir
Rok wykonania 1876
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 131 × 175 cm
Muzeum Musée d’Orsay

Bal w Moulin de la Galette (fr. Bal du moulin de la Galette) – obraz olejny o wymiarach 131 × 175 cm, autorstwa francuskiego malarza impresjonisty Auguste’a Renoira, namalowany w roku 1876.

Jedna z trzech wersji obrazu została namalowana w 1876 r. Modelami byli, podobnie jak w innych dziełach, przyjaciele artysty. Bal du moulin de la Galette, mniejsza wersja dzieła, znajduje się obecnie w Musée d’Orsay. Większa zaś w John Hay Whitney Collection w Nowym Jorku. Obraz był wcześniej własnością Chocqueta. Większa wersja, zaprezentowana na trzeciej wystawie impresjonistów w 1877 roku, została przekazana Muzeum Luwru przez Gustave’a Caillebote'a w testamencie napisanym w listopadzie 1876. Podobnie stało się z innymi obrazami zmarłego w wieku dwudziestu siedmiu lat kolekcjonera.

Modelami do postaci tancerzy byli przyjaciele autora, którzy pomagali mu przenosić płótno: Franc-Lamy, Goeneutte, Rivière, Gervex, Cordey, Lestringuez, Lhote. Ich partnerki Renoir wybierał spośród dziewcząt, które przychodziły co niedzielę tańczyć do starego Moulin.

Bal w Moulin de la Galette powstał rzeczywiście w paryskim Moulin de la Galette.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Pierre-Auguste Renoir, seria „Galeria Sztuki. Najsłynniejsze dzieła mistrzów malarstwa”, De Agostini, ​ISBN 83-7498-162-4​.
  • Henri Perruchot, Renoir, Warszawa, PIW, 1968.
  • John Rewald, Historia impresjonizmu, Justyna Guze (tłum.), Warszawa: PIW, 1985, ISBN 83-06-00451-5, OCLC 69605034.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]