8chan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
8chan
Ilustracja
Typ strony imageboard
Komercyjna tak
Data powstania 22 października 2013
Autor Fredrick Brennan
Rejestracja opcjonalna (potrzebna do założenia tablicy)
Wersje językowe angielska, japońska (użytkownicy mogą określić język wątku)
Strona internetowa

8chan – anglojęzyczny, międzynarodowy imageboard, składający się z „tablic” (ang. boards) utworzonych przez użytkownika. Każda tablica jest moderowana przez jej twórcę, z minimalną ingerencją innych administratorów serwisu[1].

Strona otrzymała zarówno pochwały, jak i krytykę w związku z jej stanowiskiem w sprawie wolności słowa, usuwa zawartość tylko wtedy, gdy narusza ona prawo federalne Stanów Zjednoczonych (w praktyce oznacza to blokowanie głównie pornografii dziecięcej).

Historia[edytuj | edytuj kod]

8chan został stworzony w październiku 2013 roku przez programistę Fredricka Brennana[2][3], znanego również pod pseudonimem „Hotwheels”[4]. Jego zdaniem powstanie strony to odpowiedź na szybko rosnącą inwigilację i utratę wolności słowa w Internecie. Brennan, który nie akceptuje ograniczeń przyjętych na 4chanie, opisuje 8chan jako „przyjazną wolności słowa” (ang. free-speech-friendly) alternatywę. Witryna umożliwia m.in. zabronione na 4chanie tzw. „raids” (najazdy na inne organizacje) oraz doxing.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

W dniu 12 sierpnia 2015 roku adres 8ch.net został przejściowo wycofany przez Google z wyników wyszukiwania ze względu na „prawdopodobne naruszanie praw dzieci” (ang. suspected child abuse content)[5][6].

W dzień zamachów na meczety w Christchurch na platformie 8chan został zamieszczony wpis, w którym domniemany sprawca strzelaniny, Brenton Tarrant, zapowiedział przeprowadzenie ataku: Well lads, it’s time to stop shitposting and time to make a real life effort post. Wpis spotkał się zarówno z negatywnymi, jak i pozytywnymi odpowiedziami użytkowników[7][8].

4 sierpnia 2019 dostęp przez zwykły[doprecyzuj!] internet do adresu 8ch.net został zablokowany z powodu zaprzestania hostingu strony przez dostawcę usług internetowych Voxility. Była to reakcja tego dostawcy na serię zamachów z 2019 (w meczetach w Christchurch – 15 marca, synagodze w Poway – 27 kwietnia, oraz supermarkecie w El Paso – 3 sierpnia), których sprawcy tuż przed ich dokonaniem opublikowali swoje skrajnie prawicowe manifesty na 8chan. Administracji i moderatorom zarzucono brak jakiejkolwiek reakcji na tego rodzaju zjawiska na stronie. Ze stroną współpracę zerwała też firma Cloudflare zapewniająca ochronę przed atakami DDoS, a Matthew Prince z Cloudflare nazwał 8chan „kloaką nienawiści”[9][10][11].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]